Президент України Володимир Зеленський 9 червня вніс на розгляд Верховної Ради проект закону про народовладдя через всеукраїнський референдум з позначкою як невідкладний.
"Апостроф" розповідає, про що йде мова в законопроекті.
Які питання можуть виносити на референдум
Всеукраїнський референдум пропонується проводити в наступних випадках:
- затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;
- вирішення питання загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
У чому головна новація
Ключовою новацією законопроекту, яка виділяє його серед інших законопроектів, які реєструвалися у Верховній Раді, є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань.
У законопроекті пропонується для організації і проведення всеукраїнського референдуму створити автоматизовану інформаційно-аналітичну систему щодо забезпечення електронного голосування.
Важливі нюанси
Всеукраїнський референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.
Документ також розширює коло суб'єктів процесу референдуму, які реєструються в Центральній виборчій комісії як прихильники або опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані в ЦВК.
Норми про введення процедур електронних голосувань повинні вступити в силу з початком роботи цієї системи після прийняття відповідного рішення Центрвиборчкому і його оприлюднення в газеті "Голос України" та на офіційному сайті комісії.
Раніше "Апостроф" розбирався чому у Зеленського раптом згадали про думку народу і чому в законі про референдум може "спливти" вкрай небезпечна норма, що стосується майбутнього Криму і Донбасу.