Новообраний президент Молдови Майя Санду планує відвідати Україну після своєї інавгурації в січні і особисто поспілкуватися з главою країни Володимиром Зеленським про українсько-молдовські відносини.
Про це вона повідомила в інтерв'ю "Європейської правді".
"Ми повинні відновити, "полагодити" відносини між нашими державами після того, куди вони зайшли за останні чотири роки, за президентства Ігоря Додона. На жаль, мій попередник не просто не зміг побудувати відносини з Україною, а й, по суті, ізолював нашу державу", - зазначила Санду.
За її словами, в її планах побудова добросусідських відносин з Україною та активізація взаємодії для досягнення спільної мети - зближення з ЄС і інші питання двостороннього порядку денного.
Відносини України з Ігорем Додоном були зіпсовані через його заяви про Крим. Санду ж наголосила, що вважає Крим українською територією.
"Крим - це частина України. Я поважаю територіальну цілісність і суверенітет України щодо Криму. Я про це говорила, коли була прем'єр-міністром, і запевняю, я буду говорити точно те саме, коли стану президентом", - сказала вона.
Відповідаючи на питання журналіста, чому взагалі прозвучала заява Додона про Крим, Санду висловилася досить різко.
"У мене немає пояснень дурницям, які наговорив і які зробив президент Молдови за останні чотири роки", - сказала вона.
Санду також планує покращити торгівлю між Україною та Молдовою та здійснення спільних проектів.
"Також є специфічні плани, такі як протидія контрабанді в Придністров'ї. Нам потрібна допомога України, і я влітку 2019 року одержала в Києві обіцянку такої допомоги. На жаль, через коротку тривалість роботи мого уряду ці плани призупинилися, але я планую повернутися до них", - говорить вона.
Крім цього країнам необхідно буде обговорити і чутливі питання, зокрема, пов'язані з Дністром, делімітацією кордонів і тому подібним.
"Так, там є складні питання, але якщо наші держави хочуть підтримати один одного - а я вірю, що таке бажання є, - ми зможемо знайти рішення", - вважає політик.
Крім цього розмова торкнулася і Росії. Санду зазначила, що у Молдови насичений порядок денний з РФ.
"Багато молдавани працюють в Росії, і ми повинні забезпечити їм гідні умови праці та соціального захисту, поки не створені прийнятні економічні умови вдома, в Молдові. Я хочу розблокувати експорт в Росію, який по ряду найменувань закритий після підписання Молдовою Угоди про асоціацію та вільну торгівлі з ЄС. Є компанії, для яких важливий російський ринок - і я буду працювати над тим, щоб забезпечити можливість експорту і в ЄС, і в РФ ", - поділилася планами майбутній президент.
Також, за її словами, залишається питання придністровського конфлікту.
"Звичайно, є те, що ми повинні зробити самі для вирішення конфлікту - це боротьба з корупцією і контрабандою. Адже поки політики в Кишиневі і в Тирасполі будуть зацікавлені заробляти гроші на конфлікті - вони будуть чинити опір його політичному рішенню. Але до остаточного політичного рішення конфлікту ми не зможемо прийти самостійно. Росія - це частина переговорного формату", - зазначила Санду, додавши, що Україні, можливо, стане в нагоді досвід Молдови в Придністров'ї.
Зокрема те, уточнила вона, що Молдова вибрала м'який підхід.
Про те, як зміняться відносини Кишинева з Україною, читайте в матеріалі "Апострофа": Кремль "злив" Додона: чому Молдову знову хитнуло на Захід.