RU  UA  EN

Неділя, 5 січня
  • НБУ:USD 41.95
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.95
Політика

Новини

5 січня

4 січня

Всі новини

Скандал з блокуванням українських ЗМІ: що відомо про гучну справу, в якій замішаний ініціатор

Екс-керівник держпідприємства "Спецтехноекспорт" Павло Барбул розцінив публікації в 12 відомих українських інтернет-виданнях про його можливі зловживання як втручання в особисте життя і звернувся до суду, ініціювавши кримінальне провадження. За рішенням суду на майнові права інтелектуальної власності доменних імен 12 видань, в тому числі "Апострофа", було накладено арешт. Однак насправді всі оприлюднені ЗМІ відомості були публічними, а тому претензії Барбула є безпідставними.

Печерський суд заблокував низку українських ЗМІ: всі деталі скандального рішення

"Апостроф" розповідає, чому своїми діями екс-чиновник насправді вводить в оману поліцію і суд.

Незважаючи на абсолютно офіційний та відкритий характер листування між редакцією "Апострофа" та Офісом генпрокурора, Павло Барбул вирішив, що отримана таким чином інформація є конфіденційною і ініціював кримінальне провадження за ч.2 ст. 182 ( "порушення недоторканності приватного життя"). В забезпечення цього кримінального провадження, пан Барбул подав відповідну заяву до Печерського райсуду міста Києва.

18 лютого суддя Печерського районного суду Тетяна Ільєва винесла ухвалу на користь Павла Барбула, наклавши арешт на майнові права інтелектуальної власності доменних імен 12 видань, в тому числі "Апострофа". Суд постановив закрити до них доступ усім інтернет-провайдерам і мобільним операторам на території України. Незважаючи на те, що 10 березня слідчий закрив кримінальне провадження за ч.2 ст. 182, справедливо вирішивши, що збір журналістами інформації з офіційних джерел щодо скоєного державним чиновником правопорушення не може вважатися втручанням в його особисте життя, блокування сайтів досі не зняте.

Тим часом, інформація про можливі зловживання пана Барбула на посаді директора "Спецтехноекспорту" з самого початку була абсолютно відкритою. Ця історія почалася ще позаминулої весни - 4 березня 2019 року тодішній керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький повідомив про підозру чотирьом колишнім та діючим на той момент керівникам держпідприємства "Спецтехноекспорт". Серед них був тодішній директор "Спецтехноекспорту" Владислав Бельбас, вже колишній директор Павло Барбул, колишній заступник директора підприємства Володимир Муцинов, екс-заступник директора департаменту контракту "Спецтехноекспорту" Денис Панасенко, а також колишній начальник одного з відділів Тимофій Романюк. Зазначимо, що Владислав Бельбас в 2018 році змінив Павла Барбула на посаді директора підприємства.

Підозри САП якраз і стосувалися можливої розтрати 55,5 млн грн. За версією слідства, чиновники, на чолі з Павлом Барбулом, залучили для агентського супроводу контракту з Міноборони Індії компанію з Об'єднаних Арабських Еміратів GlobalMarketing. Контракт вартістю близько $ 400 млн передбачав ремонт та модернізацію 105 літаків Ан-32 для індійських ВПС. За умовами контракту, частину літаків передбачалося відремонтувати в Україні, а частину - в Індії, але за участю українських фахівців і з застосуванням українських комплектуючих. Постачальником цих комплектуючих мав стати ДП "Завод 410 ГА", на якому проводився ремонт машин.

За агентський супровід контракту українська сторона перерахувала посереднику ті самі $ 2,2 млн, що й було відображено у відповідних актах виконаних робіт, підписаних і Павлом Барбулом, як директором підприємства, і Владиславом Бельбасом (на момент описуваних подій, Бельбас був заступником директора "Спецтехноекспорту").

Судові засідання щодо обрання всім фігурантам запобіжного заходу відбулися 6 березня 2019 року в Солом'янському суді міста Києва. На одному з цих засідань, щодо Владислава Бельбаса, був присутній і головний редактор "Апострофа" Денис Попович, який тоді співпрацював з іншим виданням. Звіт про це засідання був опублікований на наступний день і не викликав заперечень у жодного з учасників. Клопотання відносно Павла Барбула розглядалося паралельно, однак оскільки всі фігуранти підозрювалися в причетності до однієї і тієї ж корупційної схеми, розповідь одного з них, в даному випадку пана Бельбаса, актуальна і для всіх інших дійових осіб.

Цікаво, що на самому початку судового засідання про обрання запобіжного заходу, адвокат Владислава Бельбаса, Сергій Шапов передав прохання свого клієнта провести засідання в закритому режимі. Він пояснив, що пан Бельбас побоюється, що інформація про індійському контракті, якщо вона стане надбанням громадськості, може нашкодити військово-технічному співробітництву між Україною та Індією. Однак слідчий суддя Ірина Антіпова відхилила це клопотання, дозволивши журналістам залишитися в залі і записувати те, що відбувається.

Отже, як пише головний редактор "Апострофа" Денис Попович, інформація, яку Павло Барбул вважає конфіденційною, має абсолютно відкритий та публічний характер. Стверджуючи зворотнє, пан Барбул сам поширює недостовірну інформацію і навмисно вводить в оману правоохоронні органи і суд. Переслідуючи ЗМІ, Павло Барбул сам вчиняє дії, які можна кваліфікувати, як серйозне правопорушення - перешкоджання законній діяльності журналістів і представники видань, що постраждали, твердо мають намір це довести.

Детальніше про суть справи, в якій фігурує екс-керівник держпідприємства "Спецтехноекспорт" Павло Барбул, читайте в матеріалі "Апострофа": "Секрети" Павла Барбула: як екс-чиновник вводить в оману поліцію і суд".