Незважаючи на те, що Україну не запросили на закритий саміт НАТО, уся попередня діяльність і заяви Альянсу чітко говорять про підтримку Києва.
Про це йдеться в матеріалі видання "Апостроф".
За словами експертів, Україну не запросили на літній саміт Північноатлантичного Альянсу з кількох причин.
Як стверджує співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, участь України на саміті НАТО було б логічним, але цей захід пройде в закритому режимі.
"Українська участь була б в принципі логічною на цьому саміті, проте він є закритим, тобто не передбачає широкої участі кого-то, крім країн-членів Альянсу. З іншого боку, тут немає причин для розчарування і звинувачень НАТО в тому, що він дистанціювався від України. Вся попередня діяльність і заяви НАТО чітко говорять про підтримку України", - запевняє експерт.
Разом з цим, як припустив Пашков, Україну не запросили на саміт НАТО, щоб зайвий раз нібито не дратувати Росію.
Інший експерт ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв впевнений, що питання України, яке буде обговорюватися без представників Києва, зазвичай несе негативний для нашої країни результат.
"В даному випадку таким негативним результатом буде абсолютна відсутність будь-якого просування у справі отримання ПДЧ або розширення співпраці в сфері безпеки з країнами НАТО. Тепер все дійсно буде залежати від найближчих союзників України - Сполучених Штатів і Великобританії. Саме вони зможуть підняти під час дебатів тематику України і закріпити її в офіційних документах", - підкреслив фахівець.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Микола Капітоненко додав, що Україні не варто очікувати запрошення на закритий саміт НАТО, оскільки ніхто в Альянсі "не зобов'язаний цього робити". Більш того, він запропонував дочекатися підсумків зустрічі Байдена з Путіним, самого саміту НАТО і остаточного рішення по "Північному потоку-2", і тільки тоді можна робити якісь висновки.
"Ми даремно створюємо підвищені очікування в суспільстві, що нам нібито щось повинні дати. Це нездорова практика. Нинішній дуже крихкий стан в сфері міжнародної безпеки буде подолано після того, як Байден зустрінеться з Путіним, пройде саміт НАТО, після чого Байден поговорить з європейцями, і буде прийнято якесь рішення з приводу "Північного потоку-2". Тоді буде зрозуміло хто з ким, і наскільки "гостро" воює. Поки цього не зрозуміло, тому Заходу не потрібні якісь зайві кроки, які могли б зробити Росію менш поступливою або викликати у неї якесь роздратування. Це цілком може бути одним з пояснень такого кроку з боку НАТО", - пояснив Капітоненко в спілкуванні з журналістами.
На думку експерта, підігрівання теми про отримання ПДЧ стало інструментом пропаганди, а не реальною зовнішньою політикою України. А головним апофеозом цього, як стверджує Микола Капітоненко, стало закріплення курсу в НАТО в Конституції України.
"Тепер ми маємо справу з наслідками цієї справи. Тому що це "священна корова", про неї треба постійно говорити, а про що тут можна говорити крім як про ПДЧ і про членство в НАТО?" , - задався фахівець питанням.
Капітоненко нагадав, що Україна гибридно воює з Росією, а в деяких моментах - "співпрацює". І український досвід протистояння з Кремлем, за словами експерта, не дуже цінний для всього НАТО.
"Як з'ясовується, ми з Росією воюємо гібридно: десь воюємо, а десь співпрацюємо. І я не думаю, що наш досвід такого роду протистояння російської агресії особливо цінний для НАТО. Альянс буде стримувати Росію іншими асиметричними інструментами і на інших рівнях", - пояснив він свою точку зору.
Як припустили експерти, у цивілізованого Заходу змінилася тактика по відношенню до Москви - партнерам нібито важливо не дратувати Росію, і тому Україну могли не запросить на саміт Альянсу.
А результати переговорів Байдена і Путіна з вирішенням проблеми "Північного потоку-2" зараз "є набагато більш пріоритетними, ніж залежний від цих результатів український кейс".
Також читайте повну версію матеріалу "Апострофа": Путін винен: чому Україна не поїде на саміт НАТО.