На днях Росія заявила про відновлення участі у чорноморській зерновій ініціативі після того, як демонстративно зупинила її, буцім-то, через обстріли російських кораблів поблизу окупованого Севастополя - ймовірною причиною цього рішення став факт того, що угода зможе діяти і без згоди РФ.
Таку думку "Апострофу" висловив політичний експерт Віталій Бала.
За його словами, зернова угода, звісно, вигідна Україні, проте, у першу чергу, вона важлива для Туреччини, яка перебуває у непростій економічній ситуації та має 25% дисконту від угоди. Окрім цього, влітку наступного року у Туреччині президентські вибори, які, безумовно, хвилюють Ердогана.
Читайте також: У МЗС жорстко відповіли на заяву Путіна про "гарантії України" щодо зерна
"Можливо, він переконував Путіна ще й під таким кутом: мовляв, якщо він програє гонку, то всім домовленостям кінець, він не встигне їх виконати. Тобто, аргументів у Ердогана було достатньо", - пояснив експерт.
У той же час, на думку заступника директора Центру близькосхідних досліджень Сергія Данилова, основним аргументом Ердогана у розмові з Путіним було те, що зернова угода може діяти без згоди Росії.
"Коли кораблі пішли без згоди Росії, стало зрозуміло, що Москва може зазнати великих втрат в країнах Глобального Півдня та Близького Сходу, оскільки вона сказала "ні", але її слово нічого не варте. В результаті, у Ердогана був аргумент, і він дав Путіну вибір: погоджуватись на повернення в угоду в її чинному вигляді, або не погодитись і продемонструвати свою нікчемність. Якби Росія відмовлялась від угоди далі, її втрати були б ще більшими, тема б підтримувалась та роздмухувалась в медіа не на користь Москви. Хоча всі, кому треба побачили слабкість Росії та Путіна", - вважає Данилов.
У результаті Туреччина отримала, так званий, виграш, а от для Росії події щодо угоди просто дрібниця на фоні усього іншого – наразі втрата іміджу хвилює її чи не найменше. У випадку з угодою Москва вчергове продемонструвала межу свого впливу, як це трапилося і з самою війною, яка показала, що Росія зовсім не така всемогутня, як багато хто думав.
Більше читайте в матеріалі "Апострофу": Хаос у Кремлі: як Путін схилився перед Ердоганом