RU  UA  EN

Неділя, 29 грудня
  • НБУ:USD 41.65
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.65
Політика

Новини

29 грудня

28 грудня

Всі новини

Рада прийняла новий Виборчий кодекс: що зміниться

У четвер, 19 грудня, на пленарному засіданні Верховної Ради України народні депутати проголосували за новий Виборчий кодекс, в якому були враховані правки президента Володимира Зеленського.

Як стало відомо з онлайн-трансляції засідання Ради, документ підтримали 330 народних депутатів.

Виборчий кодекс був прийнятий в останні дні роботи Ради VIII скликання і в кінці серпня переданий на підпис президенту Володимиру Зеленському. Однак, 13 вересня глава держави ветував закон, вказавши свої зауваження, що складаються з 17-ти пунктів.

Зокрема, Зеленський підняв питання за наступними темами: формування виборчих списків, гендерний баланс, внутрішньо переміщені громадяни, особи з інвалідністю, права Центральної виборчої комісії та дільничних комісій, відшкодування коштів, витрачених на виборчу кампанію, права спостерігачів і ЗМІ.

Кодекс об'єднує в собі положення п'яти законів: про вибори президента, про вибори народних депутатів, про місцеві вибори, про Центрвиборчком і про державний реєстр виборців.

Документом передбачено відмову від змішаної системи виборів з мажоритаркою і перехід на пропорційну з відкритими партійними списками. Виборчий бар'єр - 5%.

Крім того, вводяться відкриті партійні списки з регіональними округами замість пропорційної системи за закритими партійними списками і мажоритаркою. Таким чином, замість більше двохсот одномандатних округів буде всього 27 регіональних.

Партії будуть зобов'язані сформувати в кожному окрузі свій список кандидатів. І партія, і кандидати отримають свої порядкові номери, щоб виборці їх не забули, а всі списки будуть розвішувати в кожній кабінці. Соотвественно в бюлетені буде тільки дві графи: "Номер партії, за яку віддаєте свій голос" та "Номер кандидата в народні депутати з партійного списку".

Депутатські мандати будуть розподіляти пропорційно до результатів виборів. Чим більше підтримка партії, тим більше мандатів вона отримає. Місця в сесійній залі займуть ті кандидати, які отримали найбільшу підтримку в своєму регіоні.

Як повідомляв "Апостроф", раніше Верховна Рада відклала розгляд проекту Виборчого кодексу в зв'язку з тим, що його прийняття спричинило б за собою порушення регламенту ВР.