В українському політикумі спостерігається боротьба за владу між собою кількох політичних груп - президента Петра Порошенка, екс-прем'єра Арсенія Яценюка та голови РНБО Олександра Турчинова, міністра МВС Арсена Авакова, прем'єра Володимира Гройсмана і спікера Ради Андрія Парубія.
Про це в своїй статті на "Апострофі" пише експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Петренко.
Він зазначає, що президент і його політсила "Блок Петра Порошенко" демонструють упевненість в своїх силах і виступають проти об'єднання з "Народним фронтом" в форматі 50/50. У БПП впевнені у виході Порошенка до другого туру президентських виборів, а також в безальтернативності підтримки західними партнерами. Соратники Порошенка також не вірять в об'єднання опозиції і можливість олігархічного перевороту, який би створив потужного конкурента на майбутніх виборах.
Що стосується групи Яценюка і Турчинова, то в "Народному фронті", на думку Петренка, немає єдиного погляду на об'єднання. Яценюк виступає за нову спільну партію, а Турчинов говорить про загальний "рух". Прихильники обох політиків вважають такий союз приреченим на провал і не радять поспішати.
"Після "сватання" Турчинова на місце прем'єра відносини між ним і Яценюком стали досить прохолодними. Справа в тому, що до цього Порошенко активно пропонував Яценюку посаду глави Нацбанку і навіть пост прем'єра. Але поки лідер НФ думав, у президента виник план з Турчиновим. До причин такого охолодження також можна віднести часту гру секретаря РНБО на стороні президента ", - також зазначає експерт.
Вичікувальну гру, за словами Петренка, веде Аваков.
"Він тримається осторонь від вищезгаданих процесів і займає вичікувальну позицію. Аваков має дуже гарне становище і прекрасно розуміє можливий виграш при будь-якому результаті протистояння Порошенка з його суперниками, зокрема, з лідером "Батьківщини "Юлією Тимошенко", - відзначає він.
Також експерт нагадує, що у міністра МВС натягнуті відносини з генпрокурором, а стосунки з Порошенком і зовсім характеризує як "відверто неприязні".
Під опікою президента стає тісно Гройсману. За словами Петренка, прем'єр серйозно думає про свій політичний проект.
"Він прагне тримати контакт з усіма ключовими гравцями і при необхідності готовий стати альтернативним об'єднуючим кандидатом. Зараз на посаді глави уряду він прагне отримати максимальні електоральні бонуси для майбутніх виборів", - пояснює експерт.
Що стосується групи Парубія, то він, як і міністр МВС зайняв вичікувальну позицію і готовий почути пропозиції від колег.
Експерт не виключає і можливого об'єднання Луценка-Турчинова, але називає такий союз малоймовірним.
"У будь-якому випадку переговори про об'єднання "Блоку Петра Порошенка" і "Народного фронту" будуть надскладними, вони будуть супроводжуватися постійними скандалами і демаршами тих чи інших учасників. Крім того, відкритим залишається питання про електоральний майбутньому утвореного "гіганта", адже одним адміністративним ресурсом вибори не виграються, а соціально-економічна ситуація і відсутність "історій успіху" реформ не грають на руку провладній політичній силі ", - прогнозує Петренко.
При цьому він вважає, що об'єднання НФ і БПП може відбутися до грудня 2017 року. А якщо домовленості не відбудуться, то варто очікувати розвалу коаліції, ініціатором якої стане НФ, а його лідер висуне свою кандидатуру в президенти.
"Хоча можливий також і варіант збереження статус-кво аж до виборів президента, а нова політична сила може утворитися відразу після їх закінчення за умови перемоги Петра Порошенка", - вважає Петренко.
Детальніше читайте в статті експерта на "Апострофі": "Порошенко і Яценюк об'єднуються зі скандалами, а Саакашвілі роблять тараном".