RU  UA  EN

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

Всі новини

Рішення Польщі щодо Волинської трагедії: в Україні вказали на дурість

В Україні з розчаруванням сприйняли ухвалення Сеймом Польщі резолюції, в якій злочини українських націоналістів проти поляків на Волині в 40-ві роки названі геноцидом.

"Ухвала польського Сейму про Волинь: це не історичне рішення, а історичне непорозуміння. Рішення польського парламенту стало неприємним, але закономірним результатом наростаючої антиукраїнської істерії та небажання розібратися з важкою історією в Польщі, яку провокують політичні сили, зокрема, представлені в парламенті", - написав на своїй сторінці у Facebook директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

"Насправді воно не має нічого спільного із вшануванням пам'яті загиблих, а є лише інструменталізацією минулого конфлікту для здобуття політичних дивідендів сьогодні. На жаль, цим рішенням Сейму не завершиться антиукраїнська хвиля, яка вже кілька місяців наростає у Польщі - на осінь там запланована прем'єра пропагандистського фільму "Волинь", який лише посилить однобоке уявлення про польсько-український конфлікт у минулій війні. Сумно, що польському політикуму забракло розумних і відважних (жодного проти і лише 10 утрималося), здатних зупинити нікому не потрібні політичні суперечки довкола минулого, що відбуваються на тлі наростаючої воєнної загрози зі Сходу.

Мені не соромно за українців в цій дискусії - і громадські, і політичні діячі працювали практично в унісон для того, щоб пам'ять про минулий конфлікт не стала джерелом нового. Запропонована вкотре українцями формула "пробачаємо і просимо вибачення" - насправді єдиноможливий формат загоєння ран минулого. Але цього разу простягнута українцями рука зависла в повітрі.

Ухвала Сейму значною мірою перекреслює дотеперішні напрацювання польсько-українського діалогу, але це не означає, що від цього він стає менш потрібним.

Сподіваюся, попри зміни в польській політиці і зокрема керівництва інституту національної пам'яті започаткований минулого року діалог істориків у форматі Українсько-польського форуму буде продовжений і зможе не тільки допомогти зрозуміти минулий конфлікт, але й уникнути помилок наших предків. Певен, що докладна праця істориків, в тому числі і з нововідкритими в Україні архівними матеріалами, з кожним разом лише доводитиме абсурдність цього політичного рішення зокрема і писання історіі в парламентах загалом", - зазначив В'ятрович.

Також рішення Сейму прокоментував позаштатний радник президента України та екс-міністр освіти і науки Сергій Квіт.

Президент України Петро Порошенко висловив жаль з приводу цього рішення.

"Шкодую щодо рішення польського Сейму. Знаю, багато хто захоче використати його для політичних спекуляцій. Однак маємо повернутися до заповіді Івана Павла ІІ – пробачаємо і просимо пробачення. Лише спільними кроками можемо прийти до християнського примирення і єднання. Лише разом зможемо з’ясувати всі факти трагічних сторінок спільної історії. І вірю, що ми продовжимо рухатися саме цим шляхом", - зазначив Порошенко.

Як повідомляв "Апостроф", Сейм Польщі 22 липня проголосував за резолюцію, згідно з якою 11 липня встановлюється День пам'яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти польських громадян. За резолюцію проголосували 432 депутати, 10 осіб утрималися.