RU  UA  EN

Четвер, 9 січня
  • НБУ:USD 42.15
  • НБУ:EUR 43.55
НБУ:USD  42.15
Суспільство

Новини

8 січня

Всі новини

Наслідки можуть бути непередбачуваними: еколог вказав на загрози від відновлення постачання води в Крим

Еколог-вчений Максим Сорока заявив, що повернення Північно-Кримського каналу в експлуатацію може мати непередбачувані наслідки для екології півострова.

Про це він написав спеціально для "Апострофа".

За його словами, питання подачі води до Криму дуже політизоване. З екологічної точки зору, Кримський канал і перекидання великих обсягів води - це штучний елемент в екосистемі. Останні екологічні теорії взагалі свідчать, що перенесення великих обсягів природних ресурсів з одної екосистеми в іншу має негативні наслідки.

"Слід розуміти, що ідея "повернути ріки назад" з'явилася в середині минулого століття і несе загрози навколишньому середовищу, які можна розділити на чотири типи. Перший пов'язаний зі зміною водного балансу на території, з якої ми перекидаємо воду. Хоча, аналізуючи наявні дані з державного водного кадастру за останні три роки, немає свідоцтв дефіциту води в Україні. у нижньому басейні Дніпра спостерігається нормальний водний баланс, досить води у водосховищах. Тому є певний обсяг, який можна перекинути. до того ж, його завжди можна контролювати", - написав він.

Сорока звертає увагу на те, що не треба боятися того, що Україна залишиться без води, якщо відновить поставки до Криму. Питання скоріше в тому, чи доцільно це робити, але це питання політичне.

"Друга категорія проблем - стан водного балансу на території, на яку пускають воду. Адже екосистема була спочатку призначена для певного водного балансу. Якщо там водний режим річок - 300-400 мм, а ми перекидаємо туди масу води - це призводить до того, що змінюється екосистема. Яскравим прикладом був кінець 1960-х - початок 1970-х років, коли ми почали інтенсивно здійснювати зрошення на півдні України. Наукові статті стверджують, що ми за фактом зруйнували великі екосистеми степів, так як в степу не повинно бути такої кількості води. третій фактор - інвазивний. Ми перекидаємо не тільки воду, але і мікрофлору, бактерії, водорості і так далі. І це несе ризик інтродукції. Однак ми пережили це ще в 1960-1970 роках", - написав Сорока.

За його словами, існує ще четвертий фактор - локальна зміна клімату, що виникає через появу великих обсягів води.

"Найбільш яскравий приклад - Каховське водосховище. Накопичення великих обсягів води призвело до того, що на територіях поруч з ним завжди трохи тепліше і підвищена вологість. Але цей фактор для України не стільки значимий - він більше проявився б на пустинній території", - написав він .

Повний текст матеріалу "Апострофа" читайте тут: Росія не перекриє Дніпро, а запуск води в Крим загрожує непередбачуваними наслідками.