Питання відкриття метро в Києві в умовах ослаблення карантину стало справжнім каменем спотикання серед чиновників - вони одночасно називають різні дати і умови його відкриття.
Логістичне пекло: чому вихід з карантину обернувся великими проблемами
"Апостроф" розбирався, коли ж можуть відкрити метро в Києві і що стоїть за суперечками навколо дати.
"Виклик" Кличка
Першим кинув "виклик" Кабміну щодо відкриття метро мер Києва Віталій Кличко, закликавши в середу, 13 травня, відновити роботу метрополітену з 25 травня. За його словами, це дозволить перерозподілити потік пасажирів.
Варто зазначити, що в перші дні після ослаблення карантину столицю паралізували затори, а ціни на таксі злетіли. Крім того, з проблемами зіткнувся бізнес, адже і працівники, і покупці, і клієнти не можуть дістатися до потрібного місця через те, що в громадський транспорт пускають тільки за перепустками, а метро не працює.
"Щодо ідеї спецперепусток для проїзду в метрополітені - вона абсолютно утопічна. Ми створимо страшні натовпи і буде ще гірше. Метро має відкритися для роботи в звичайному режимі. Це дозволить перерозподілити потік пасажирів і нормалізувати роботу всього громадського транспорту в столиці", - підкреслив Кличко.
Він звернувся до киян з проханням користуватися метрополітеном у разі крайньої необхідності і з дотриманням санітарних норм і правил соціальної дистанції - не забувати про маски, рукавички і їздити тільки на роботу або в екстрених справах.
Відповідь Криклія
Міністр інфраструктури Владислав Криклій вранці в четвер, 14 травня, заявив, що не підтримує ідею Кличка про відкриття метрополітену з 25 травня.
"Дивує непослідовність вупевних етапах. Ще пару днів назад збирався київський штаб і там зійшлися на думці, що відкрити з обмеженнями досить важко. Підземка, якщо відкривається, - то працює повноцінно. Звичайно, можна масковий режим, дезінфекцію, скринінг, але обмежувати на пероні, в вагонах досить важко", - сказав він.
За словами Криклія, поспішати з відкриттям метро не можна, відновлення роботи громадського транспорту має бути етапним і буде залежати від епідеміологічної ситуації.
Версія Ляшка
Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вранці 14 травня заявив, що метро в Києві, Харкові та Дніпрі можуть запустити не одночасно, а в різний час. За його словами, орієнтовний час відкриття метрополітену - початок червня.
Ляшко підкреслив, що питання про запуск метро буде розглядатися з урахуванням ситуації з поширенням коронавірусу і питання роботи громадського транспорту вирішуються у співпраці з Міністерствами інфраструктури та економіки.
"Удар" від Степанова
Не менш здивував своєю заявою про терміни відкриття метро в Києві на щоденному брифінгу глава Міністерства охорони здоров'я України Максим Степанов. За його словами, метро в Києві може відновити роботу з 22 травня, але це станеться тільки в тому випадку, якщо столиця буде відповідати протиепідеміологічним критеріям.
"Нами будуть надані дуже конкретні пропозиції щодо етапів виходу з карантину, які будуть затверджені постановою уряду. Там враховані всі без винятку критерії, за якими може відкриватися, в тому числі, міський транспорт і метро", - зазначив він.
Степанов також розповів, що дані критерії були розроблені епідеміологами і вірусологами, які розуміють, як саме потрібно виходити з карантину. Він підкреслив, що якщо ж Київ виконає всі умови, то він "не бачить проблеми у відкритті метро".
Що стоїть за цими заявами
14 травня в Україні вперше кількість тих, що одужали, перевищила число нових захворювань. За минулу добу в країні зафіксовано 422 нових випадки, тоді як одужали 427 осіб. Всього за час пандемії в країні захворіли 16 847 осіб, 456 померло, одужали 4143.
Напередодні в Міністерстві охорони здоров'я заявили, що раніше поданий урядом план виходу з карантину, що складається з п'яти етапів, буде переглянуто. Очевидно, що міністерства не погодили остаточно дати і умови запуску громадського транспорту і метро в різних містах, але зійшлися на тому, що карантин буде адаптивним. Крапку в питанні відкриття метро, швидше за все, поставить Кабмін на найближчих засіданнях.
Реакція українців
Думки жителів столиці щодо відкриття метро розділилися: багато хто закликає відновити його роботу якомога швидше, інші обережніші і кажуть, що ще потрібен час, адже ризик другої хвилі коронавірусу нікуди не зник. Крім того, питанням залишається відкриття дитячих садків, адже багато батьків не зможуть вийти на роботу, навіть якщо метро і громадський транспорт повноцінно запрацюють, адже ні з ким буде залишити дітей.