RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.10
Суспільство

Новини

25 листопада

Всі новини

Чим лікують коронавірус в Україні: оприлюднено повний перелік препаратів

За минулу добу, 27 жовтня, в Україні зафіксовано 7 474 нових випадків коронавірусу. В Україні для лікування Covid-19 використовують 6 основних препаратів.

Вони вказані в єдиному протоколі лікування COVID-19 Міністерства охорони здоров'я України.

  • "Фавіпіравір", використовується для пацієнтів при середньому або критичному перебігу захворювання;
  • "Гідроксихлорохін" - для пацієнтів при середньому ступені тяжкості;
  • "Дексаметазон" та інші кортикостероїди - при важкому або критичному перебігу;
  • "Ремдесивір" - при важкому або критичному перебігу;
  • "Тоцилізумаб" - при важкому або критичному перебігу;
  • "Озельтамівір" - тільки при ко-інфекції вірусу грипу і тільки для дітей.

Як пише "Українська правда", інфекціоніст Євген Щербина розповів про особливості кожного препарату.

Фавіпіравір

Це противірусний препарат, спочатку розроблений для боротьби з грипом. Він блокує здатність вірусу копіювати свій генетичний матеріал. Він був протестований в Китаї, де заявили, що препарат не є ефективним у важких випадках захворювання. Згідно з результатами дослідження, Фавіпіравір може допомогти очистити дихальні шляхи від коронавірусу. Зараз проводять більш масштабні рандомізовані випробування.

За словами інфекціоніста, на сьогодні доказів, що Фавіпіравір хоч якось знижує смертність від коронавірусу, немає. Тому зараз його рекомендують використовувати тільки в рамках дослідження.

Гідроксихлорохін

Це препарат з групи антималярійних ліків. Його також використовують при лікуванні ревматоїдного артриту та системного червоного вовчака. Квітневе дослідження показало, що Гідроксихлорохін підвищує ризики смертельних наслідків при лікуванні COVID-19. ВООЗ також попереджала про ризики включення цього препарату в протоколи лікування в листі українському міністру охорони здоров'я, що було проігноровано.

Рандомізоване клінічне дослідження показало, що введення Гідроксихлорохін відразу після постановки діагнозу, не зменшувало тяжкість захворювання.

"Гідроксихлорохін довів свою неефективність. Тому його намагаються ніде не використовувати в розвинених країнах. Він небезпечний, він робить тільки гірше", - наголосив Євген Щербина.

Дексаметазон та інші кортикостероїди

Кортикостероїди часто скорочено називають просто стероїдами. Вони мають широкий діапазон використання, надаючи протизапальну і имунодепресивну дії. У червні ВООЗ заявила, що вважає науковим проривом британське дослідження про його застосування для лікування пацієнтів з важкими формами коронавірусної хвороби.

Згідно з першими результатами дослідження, для тих, хто перебував на штучній вентиляції легенів, ризики смерті знизилися з 40% до 28%. У пацієнтів, які потребують кисню - з 25% до 20%. Однак у тих, хто не потребував кисню, поліпшень при використанні препарату не спостерігалося. Дексаметазон використовується у важких випадках.

В цілому в ВООЗ вважають "Дексаметазон" безпечним. Термін лікування цим препаратом короткий, тому навіть у високих дозах кортикостероїди не повинні викликати серйозних побічних ефектів.

"Ці препарати працюють тільки в разі, якщо у людини розвинулася вже важка пневмонія. Зазвичай це друга половина хвороби ... Тобто при легкому перебігу хвороби його використовувати не можна, адже це може тільки погіршити стан", - уточнив Євген Щербина.

Ремдесивір

Це противірусний препарат, який також використовували проти лихоманки Ебола в Африці, але значних результатів не було. У квітні з'явилася інформація від ВООЗ, на основі першого клінічного дослідження, Ремдесівір не показав свою ефективність - він не поліпшував стан пацієнтів і не зменшував присутність патогена в крові.

Однак згодом Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) дало умовний дозвіл на продаж цього препарату для лікування COVID-19. Їх дослідження показало, що пацієнти, які отримували Ремдесівір, одужали приблизно через 11 днів, в порівнянні з 15 днями у пацієнтів, які отримували плацебо.

У жовтні ВООЗ опублікувала препринт найбільшого рандомізованого клінічного дослідження Solidarity де вивчали дію Ремдесівіра. Дослідження не показало зниження смертності від препарату, зокрема, для пацієнтів, підключених до апаратів ШВЛ, а також зменшення терміну їх перебування в лікарні.

В даний час препарат застосовують для екстреного використання в таких країнах, як США, Японія, Австралія, країни ЄС (Франція, Іспанія, Хорватія, Румунія). Найближчим часом в Україну прибуде перша партія препарату - близько 14 тисяч флаконів. Всього в МОЗ хочуть закупити 28 200 одиниць лікарського засобу для лікування 4 700 пацієнтів із середньою і важкою патологією перебігу COVID-19.

"Ми знаємо, що "Ремдесивір" трохи скорочує тривалість захворювання, але він не знижує летальність. Можливо, якщо його використовувати на ранніх етапах, буде краще, тому що це противірусний препарат, але поки ми цього не знаємо", - пояснив інфекціоніст.

Тоцилізумаб

Ці ліки проти ревматоїдного артриту. Тоцилізумаб було вказано серед препаратів для лікування COVID-19 в дослідженні великих лікарень США, в ході якого було встановлено, що аномальні результати аналізів печінки спостерігалися в більшості госпіталізованих пацієнтів з COVID-19 і можуть бути пов'язані з гіршими клінічними результатами.

Компанія Roche заявила, що її рандомізоване подвійне сліпе дослідження препарату при лікуванні пневмонії у пацієнтів з COVID-19 не показало ніяких результатів.

"На сьогоднішній день дані говорять, що "тоцилізумаб" неефективний в плані зниження летальності. Тому сенс його використання поки невідомий", - вважає Щербина.

Озельтамівір

Озельтамівір є противірусним препаратом, активним проти всіх вірусів грипу, які циркулюють сьогодні. Однак в протоколі Гарвардської медичної школи і в рекомендаціях міжнародних організацій немає інформації про ефективність призначення його при коронавірусі.

"Озельтамівір" навіть теоретично працювати не може, тому що він не працює на інші віруси, крім грипу. Досліджень, що доводять ефективність проти коронавіруса, немає "- говорить Щербина.

Про те, у скільки обійдеться лікування від Covid-19 в Україні читайте в матеріалі "Апострофа": "Ковідний пакет": скільки коштує лікування від коронавірусу в Україні.