2020 рік був насичений не тільки різними подіями, а й багатий на археологічні відкриття. Так, Журнал Archeology, який випускає Археологічний інститут Америки, опублікував топ-10 кращих відкриттів цього року.
Топ розмістили на своєму офіційному сайті Archaeology.org.
Найцікавішими, на думку археологів усього світу, стали тайник мумій, храм мая і загублене царство. Про них докладніше.
Тайник мумій
Було виявлено 100 яскраво розмальованих саркофагів, в яких знаходилися муміфіковані останки людей. Померли вони, імовірно, 2500 років тому в Єгипті. Саркофаги добре збереглися, в момент виявлення, вони були складені стопками один на одному, і перебували біля 40 статуй похоронного божества Птах-Сокар-Осіріса. Поруч також перебувала бронзова скульптура бога Нефертума - бога квітів лотоса. Датується все поховання 26-й династією, яка припадає на 688-525 роки до нашої ери. Такий висновок був зроблений після того, як вивчили імена, нанесені на труни.
Храм мая
В цьому році був знайдений найдавніший і великий храмовий комплекс відомих індіанців мая. Виявили його під час розкопок, які проводилися на берегах річки Сан-Педро. Храм був знайдений на кордоні Мексики і Гватемали. За попередніми оцінками, вік споруди понад 3 тисячі років. Ця дивовижна знахідка змусила археологів та істориків переглянути тимчасові рамки архітектурних можливостей мая. Швидше за все, храм був створений в період між 1000 і 800 роками до нашої ери. Для того часу, споруда відрізняється величезними розмірами та розмахами будівництва.
Загублене царство
Вчені Чиказького університету США знайшли руїни стародавнього міста з написами на лувійській мові на півдні Туреччини. Після того, як були розшифровані та переведені написи, було встановлено, що в них говорять про перемогу царя Хартапа над царем Мідас. Крім того, в них є згадка про королівство Хартапа, яке досить часто зустрічається в різних древніх хроніках. Якщо вірити історичним документам, саме Хартап переміг царя Мідаса, який правив Фрігії. Аналіз показав, що напис була складена в кінці VIII століття до нашої ери. Цей період відповідає історичними відомостями про час правління Мідаса.
Датування в'ївся жиру на кераміці, що в'ївся
Група Річарда Евершеда, який очолює Центр біохімічних досліджень Брістольського університету, знайшла унікальний спосіб витягувати жирові залишки з кераміки, які залишилися на ній після готування їжі на вогні. Вік знахідок, визначений таким методом, збігся з віком, отриманим традиційними методами. Цікаво також що саме новий метод дозволив промаркувати знахідку, вік якої неможливо було встановити іншими популярними способами.
Найбільше дослідження ДНК вікінгів
У цьому році також було проведено найбільше в історії науки генетичне дослідження вікінгів і воно дало несподівані результати. Виявилося, що не всі представники цих відважних мореплавців були скандинавами. І далеко не всі були зі світлим волоссям. Для вивчення ДНК був узятий матеріал з 442 скелетів, які були знайдені по всій Північній Європі та Гренландії. Щоб зробити висновки, геноми вікінгів порівнювалися з генетичною базою даних тисяч сучасних людей.
Незмінні обряди індіанців
Археологами було розкопано курган під назвою "Дьярський", який знаходиться біля сучасної Атланти в США, а побудований в XIV ст. н. е. В період розкопок було визначено, що курган закинули після експедиції дослідника Ернандо де Сото 1539-1543 років. Ця експедиція принесла багато хвороб в США, тим самим скоротивши чисельність населення. Індіанцями на пагорбі ще 150 років виконувалися обряди, щоб "очистити" свій народ після контакту з іспанцями.
Найстаріший китайський витвір мистецтва
У Китаї також було виявлено найстаріший витвір мистецтва - невелика статуетка птаху, яка була виготовлена з кістки. Вчені припускають, що вік статуетки приблизно 14 тис. р. Як відзначають археологи, для епохи палеоліту такого роду знахідка унікальна.
Святиня Ромула, що виріс з вовчицею
Археолог Джакомо Боні в 1899 році вперше виявив невеличкий пам'ятник, але його знову перепоховали і забули на сторіччя. В період ремонту на сходах давньоримського сенатського будинку, робітниками знову була виявлена підземна гробниця VI століття до н. е., в якій знаходився саркофаг з каменю, що стоїть поруч з круглим вівтарем. Але, як виявилося, в саркофазі нічого не було. За твердженням вчених, це пам'ятник для римлян, де вони здійснювали поклоніння і святкування походження Римської імперії.
Перші винуватці поширення небезпечних захворювань в Мексиці
У Мехіко, недалеко від Королівської лікарні Сан-Хосе-де-лос-Натуралес, вченими були виявлені 3 скелета. Після детального дослідження зубів і кісток з'ясували, що роки життя чоловіків припадають на 1436-1626 рр. В Америці це найдавніші ідентифіковані останки африканців. В останках був ідентифікований вірус гепатиту В, бактеріальна інфекція "фрамбезія" (частіше зустрічається назва "тропічний сифіліс"). За твердженнями вчених, саме африканські раби стали переносниками генетичного варіанту вірусу на території Мексики.
Перший англійський театр XVI століття
В Лондоні археологами були виявлені залишки споруди, які, на їхню думку, належать театру міста "Червоний лев", що був побудований приблизно 500 років тому. Про театр відомо небагато - кілька позовів, які подав власник театру на столярів, що займалися будівництвом. Знайдені залишки за описом "Червоного лева" дуже схожі, археологи ведуть роботу щодо подальшої ідентифікації.
Як повідомляв "Апостроф" раніше, археологи розкрили деталі масових ритуальних вбивств в стародавньому місті Богів.