З 1 вересня має стартувати навчальний процес у вищих навчальних закладах України. Та через триваючу пандемію залишається питання, чи повернуться студенти в аудиторії, чи будуть опановувати предмети дистанційно.
"Апостроф" дізнався до якого ж формату готуються топові внз України.
Столичні університети приймають найбільший потік студентів з усієї країни. Наразі вже є накази про зарахування на бюджетну форму навчання, та продовжується набір контрактників. Водночас серед студентів різних вузів поширюється інформація про те, що навчальний процес може стартувати у дистанційному форматі.
В університетах же часто і самі не знають, як будуть приймати студентів. Наприклад в Національному авіаційному університеті пояснюють, що поки ніякого офіційного наказу щодо формату навчання не було.
"Ректор університету знаходиться у офіційному відрядженні. На наступному тижні має бути зібрання, напевно, там і буде вирішено як почнеться навчання. Як тільки буде відомо, ми сповістимо студентів", – розповіли в коментарі "Апострофу" в прес-службі НАУ.
Подібна ситуація і в Київському національному економічному університеті ім. В. Гетьмана. Там розповіли, що також чули чутки про можливість дистанційного навчання з 1 серпня, проте підтвередити таку інформацію поки не можуть.
"Так, чутки ходять, але поки офіційно такої інформації немає. Все постійно змінюється, кожного дня. Коли з'явиться інформація, ми опублікуємо і на нашому сайті, і на сторінках у соцмережах. Напевно, це буде наприкінці серпня", – повідомили в КНЕУ.
В Київському політехнічному інституті ім. І. Сікорського також не можуть відповісти на запитання, та прогнозують, що рішення можуть прийняти під 1 вересня.
"Ніяких вступних нам не давали, нам нічого не казали. Я так думаю, що все буде зрозуміло 1 числа. Чутки ходять, що лекції будуть онлайн проходити, та це лише чутки", – розповіли нам на одному з факультетів КПІ.
А ось у вузах Львова та Харкова все ж готуються приймати студентів офлайн. Наприклад, у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна хоча й також не мають офіційної інформації щодо формату навчання, та все ж готуються до прийому студентів в аудиторіях.
"Ніякої постанови від ректора з приводу дистанційної чи очної форми навчання ще немає. Взагалі ми намагаємося готуватися до очного навчання, проте як все складеться з епідеміологічною ситуацією в місті, ми не знаємо. Коли буде відповідне розпорядження, ми повідомимо усіх студентів", – сказали "Апострофу" в ХНУ ім. Каразіна.
У Львівському університеті ім. І. Франка нам повідомили, що першокурсники можуть сміливо приходити 1 вересня на посвяту, саме навчання буде очним.
"Поки для першого курсу все буде офлайн, вони можуть приходити, а потім вже будемо дивитися за вказівками від МОЗ, що буде з карантином. 1 вересня буде офіційна посвята, все буде", – сказали у Львівському університеті.
Змішаний варіант навчання пропонують у Києво-Могилянській академії. Як пояснила "Апострофу" в.о президента академії Олександра Гуменна, у липні вийшов наказ, який рекомендує почати навчання для перших курсів у змішаному форматі. Та у разі пандемічної загрози, наказ можуть змінити.
"Для проведення лекцій мають бути великі аудиторії, і дотримання санітарних правил ніхто не відміняв. Тому ми плануємо у форматі онлайн, а семінарські та практичні – офлайн. Та, наприклад, природничій факультет, де викладають хімію, біологію, фізику, просить ширші права у цьому відношенні. Ми їм дозволяємо, якщо вони бачать необхідність у проведення усіх предметів офлайн, то це можливо", – розповідає вона.
При цьому змішаний формат навчання стосується лише першокурсників, старші ж поки навчають дистанційно. І тут, як говорить Гуменна, справа навіть не тільки у пандемії, а скоріше до звички.
"За півтора роки дистанційного навчання вони вже звикли, і відбувся такий ефект супротиву поверненню до аудиторії. У березні 2020 року був великий супротив онлайн навчанню, а тут вже протилежна ситуація. Вони ще не готові до різкого повернення, і ми їх будемо виводити поступово. Треба ще розуміти, що є люди, які панічно бояться заразитися і наразити на небезпеку себе та своїх рідних, на це також ми маємо зважати. Та якщо не буде серйозного погіршення епідемічної ситуації, сподіваюся, що з нового року виведемо всіх на змішане навчання", – додала в.о. президента Могилянки.
В усякому разі, у МОЗ академії пояснили, що знаходячись у "зеленій" зоні, вузи мають право планувати фізичній вихід студентів та викладачів. Якщо ж ситуація зміниться, студенти повернуться до дистанційного навчання.