У понеділок, 6 вересня, відзначається Рош ха-Шана або іудейський Новий рік. Є кілька цікавих фактів про це свято.
Про це повідомляє Іsralove.
- Ніколи не випадає на неділю, середу або п'ятницю. Сучасний єврейський календар продуманий так, щоб свята не перетиналися з Шаббатом. Тому Йом Кіпур не може випасти на п'ятницю або неділю, а Рош ха-Шана, який відзначають за 10 днів до нього, ніколи не випаде на середу або п'ятницю.
-
Протягом Рош ха-Шана ізраїльтяни з'їдають близько 6 тисяч тонн гранатів. В середньому ізраїльтяни споживають 3 граната на людину в рік, і два з них - на це свято.
-
Страви з риби Рош ха-Шана з івриту перекладається як "голова року". Тому у деяких громад на столі можна побачити на єврейський новий рік голову риби. Є єврейські громади, які під час свята традиційно їдять голову риби, ягняти або курки.
-
Солодощі. Прийнято в цей день їсти яблука в меду і родзинки, тоді рік буде солодким. Рабини також впевнені, що в плодах граната 613 насіння - скільки і заповідей в Торі. Крім гранатів ще подають до святкового столу круглу халу, яка символізує циклічність року, моркву, як символ добрих справ, буряк, тому що виганяє ворогів, а також рибу.
-
Рош ха-Шана - початок року в іудаїзмі, проте свято відзначають в сьомому місяці єврейського календаря.
- Закопують шофар, він же баранячий ріг, щоб земні істоти з'їли зайві тканини. Ріг вважається кошерним тоді, коли в ньому немає хрящів. Для цього його або закопують, або очищають іншими способами.
-
Дводенний свято. Його відзначають два дні, так як раніше про Молодик, на якому починається новий рік, повідомляв тільки рабинська рада в стародавньому Єрусалимі (потім в Явні), а потім відправляв гінців для інформування населення. Зрозуміло, що новина запізнювалася.
- Кілька назв свята. У Торі він називається Йом Ха-зікарон або Йом Труа. Є ще одна назва - Судний день, тому що за легендою саме в це свято Господь судить вчинки людини за останній рік, вирішуючи долю на наступний.
- Без гучного святкування. У цей день заборонено працювати, відзначається без гучних святкувань. Навпаки, люди йдуть в синагогу і читають спеціальні молитви.
Нагадаємо, за місяць до Рош га-Шану до Умані прибули 5 тисяч хасидів.