RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

Всі новини

Іпотека під час війни: що гарантує держава та чи потрібно повертати кредит

Українцям, яким війна пошкодила та зруйнувала тисячі іпотечних будинків і квартир, розповіли, що гарантує держава та чи потрібно повертати кредит.

Про це повідомляють юристи, пише видання Тhepage.

У 2021 році, за даними Національного банку, банки видали громадянам 10 тисяч іпотечних кредитів на майже 9 млрд грн. Найбільше в Києві, Київській області та Харкові, де російські окупанти суттєво понищили житловий фонд.

Як пояснила адвокат Тетяна Козаченко, факт війни не скасовує обов'язок повернення кредиту (заборгованості), під час форс-мажорних обставин (воєнний стан) сторони не несуть відповідальності за невиконання договору, проте тільки на час таких обставин. Усі зобов'язання відновляться після закінчення війни.

"Наявність воєнного стану не скасовує сплати кредиту. Позичальники однаково мусять виплатити всі свої споживчі кредити, до яких належить і іпотека. Виходить, що банк не купував будинок, а лише дав кошти. А куди ви їх поділи — це ваше питання. За законодавством ризик пошкодження/знищення майна несе його власник", - зазначила фахівець.

Якщо у позичальника через обстріли та воєнні дії вже нема іпотечного майна, а він узяв у фінустанові гроші й цим майном поручився, то зобов'язаний закласти інше рівноцінне майно, щоб гарантувати повернення кредиту. Таким чином, попри війну всі фінансові проблеми залишаться на людині.

"Висновок: борг (кредит) під час війни нікуди не зникає. Ба більше, банк і далі нараховує відсотки. А втрата майна не впливає на необхідність повернення кредиту", - зазначила адвокат.

За її словами, є тільки одна можливість компенсації пошкодження чи втрати майна – його страхування. Якщо чинник війни не виключений із форс-мажорних обставин, то страхова компанія мусить відшкодувати його вартість.

Також експерти радять звернутися за компенсацією до держави через втрачене внаслідок війни майно, подавши заяву через "Дію" чи ЦНАП і довівши фактичні витрати на його відновлення або первинну вартість.

Гарантії держави за іпотекою

Закон дозволяє поставити виплати за іпотекою на паузу, якщо нема можливості сплачувати кредит і відсотки. Банки ж не мають права в час воєнного стану стягувати пеню чи застосовувати штрафні санкції в разі несплати кредиту.

"Якщо майно повністю знищено — і будинок втратили, і борг висить, єдине, що зробила держава, так це те, що під час воєнного стану людина не несе жодної відповідальності, якщо вона не сплачує кредит. Але щойно воєнний стан буде скасовано, у людини знову виникає обов'язок з обслуговування кредиту", - наголошує адвокат.

Під час воєнного стану банки не мають права, навіть якщо майно залишилося, а кредит не сплачується, стягувати його в рахунок боргу. Тобто вони не мають права забирати, продавати, передавати майно третім особам тощо.

"Для цього на час війни виключено реєстр, який дає можливість нотаріусам робити виконавче стягнення. Усе, що стосується стягнення заборгованості за іпотекою, зупинено", - додала спеціаліст.

Раніше ми писали, що в Україні відновлено угоди з нерухомістю, які з початком широкомасштабної збройної агресії Росії було припинено.