RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Новини

22 січня

Всі новини

Б'є по легенях та серцю: в атмосфері Землі виявили небезпечну речовину

Вчені виявили в атмосфері Землі новий тип надзвичайно реактивної речовини, яка може загрожувати здоров’ю людей, а також глобальному клімату. Ця речовина - триоксид - складається з трьох атомів кисню, приєднаних один до одного, що робить їх легкозаймистими та вибухонебезпечними.

Про це повідомляють у журналі Science, пишуть DailyMail.

"Тип сполук, які ми виявили, унікальні за своєю структурою. І оскільки вони надзвичайно окислюють, вони, швидше за все, приносять безліч ефектів, які нам ще належить розкрити. Виявлені специфічні триоксиди – гідротриоксиди (ROOOH) – це абсолютно новий клас хімічних сполук", - сказав професор Хенрік Грум К’єргаард з кафедри хімії Копенгагенського університету.

Гідротриоксиди утворюються унаслідок реакції між двома типами радикалів - молекулами, які містять принаймні один неспарений електрон.

У лабораторних експериментах використовують струменеву трубку при кімнатній температурі та тиску повітря 1 бар у поєднанні з дуже чутливими мас-спектрометрами – дослідники продемонстрували, що гідротриоксиди утворюються під час атмосферного розкладання кількох відомих і широко поширених речовин, включаючи ізопрен і диметилсульфід.

Як відомо, ізопрен є однією з органічних сполук, які найчастіше викидаються в атмосферу. Його виробляють багато рослин і тварин, а полімери ізопрену є основним компонентом натурального каучуку. Дослідження свідчить, що близько один відсоток всього вивільненого ізопрену перетворюється на гідротриоксиди.

Водночас дослідники очікують, що майже всі хімічні сполуки будуть утворювати гідротриоксиди в атмосфері, і оцінюють, що тривалість їхнього життя коливається від хвилин до годин. Це робить їх достатньо стабільними, щоб реагувати з багатьма іншими атмосферними сполуками. Також дослідники підрахували, що концентрація гідротриоксидів в атмосфері становить приблизно 10 мільйонів на кубічний сантиметр. А для порівняння, радикали OH (один з найважливіших окислювачів в атмосфері) знаходяться в концентрації близько одного мільйона на кубічний сантиметр.

"Тепер ми можемо показати шляхом прямого спостереження, що ці сполуки насправді утворюються в атмосфері, що вони напрочуд стабільні і що вони утворені майже з усіх хімічних сполук", — сказав Цзін Чен, аспірант кафедри хімії.

Дослідницька група стверджує, що гідротриоксиди, ймовірно, здатні проникати в крихітні частинки в повітрі, відомі як аерозолі, які становлять небезпеку для здоров’я та можуть призвести до респіраторних та серцево-судинних захворювань.

"Легко уявити, що в аерозолях утворюються нові речовини, шкідливі при вдиханні. Але для вирішення цих потенційних наслідків для здоров’я потрібне подальше дослідження", - зазначив професор К’єргаард..

На думку дослідників, існує також висока ймовірність того, що гідротриоксиди впливають на кількість аерозолів, які виробляються, що, у свою чергу, впливає на клімат.

"Оскільки сонячне світло як відбивається, так і поглинається аерозолями, це впливає на тепловий баланс Землі – тобто на співвідношення сонячного світла, яке Земля поглинає та відправляє назад у космос. Коли аерозолі поглинають речовини, вони ростуть і сприяють утворенню хмар, що також впливає на клімат Землі", - пояснив співавтор і доктор філософії, студентка Єва Р. К’єргаард.

Дослідники сподіваються, що відкриття гідротриоксидів допоможе вченим дізнатися більше про вплив хімічних речовин, які ми виділяємо.

"Більшість людської діяльності призводить до викидів хімічних речовин в атмосферу. Отже, знання реакцій, які визначають хімію атмосфери, важливо, якщо ми хочемо передбачити, як наші дії вплинуть на атмосферу в майбутньому", - сказав співавтор і постдок Крістан Х. Меллер.

У свою чершу професор К’єргаард додав: "Ці сполуки завжди існували – ми просто про них не знали. Але той факт, що зараз у нас є докази того, що сполуки утворюються і живуть протягом певної кількості часу, означає, що можна вивчати їх дію більш цілеспрямовано і реагувати, якщо вони виявляються небезпечними".

Раніше "Апостроф" повідомляв, що в Єгипті знайшли унікальний камінь позаземної породи, що доводить вибух наднової зірки.