Українські пілоти впродовж кількох місяців блокади та безперестанних ворожих бомбардувань проводили успішну операції з порятунку ранених з "Азовсталі" в Маріуполі та доставки вантажів, розуміючи, що кожен виліт може стати останнім.
Про це розповів один із льотчиків військового гвинтокрила, його інтерв'ю опублікували в пресслужбі Сухопутних військ ЗСУ.
Спецоперацією керувало Головне управління розвідки України, яке давало важливу інформацію екіпажу, однак все відбувалось надзвичайно швидко.
"Але це і плюс, тому що всю операцію вже було сплановано ГУР. Вони давали за маленький проміжок часу багато інформації, розвідданих, яких потребував екіпаж", – пояснив український пілот.
Кожен політ до "Азовсталі" був спланований індивідуально: комусь на підготовку давали тиждень, а декому лічені години. Пілоти доправляли вантажі в глибину окупованої ворогом території більше ніж на 100 кілометрів, і вся ця відстань була під щільною ППО російського війська. У самій зоні посадки були три різні ворожі зенітно-ракетні комплекси, які перекривали район.
"Згідно тактики, математичних розрахунків, це було майже неможливо виконати. Але практика показала інакше й ми змогли… Головне для нас – знати всі природні та штучні перешкоди, щоб вони нам допомагали, а не заважали", – наголосив пілот.
Також він додав, що головнокомандувач попереджав про складність операції та можливість не повернутися живими.
"Але ми розуміли, що там (на "Азовсталі", – ред.) коїться. Що у людей не було навіть ліків, щоб надати елементарну допомогу. Ще не було боєприпасів. Тож це було вкрай необхідно зробити. Саме тому всі йшли на цей ризик, розуміючи, задля чого і кого вони це роблять", – сказав український воїн авіації.
Під час одного з вильотів у його гвинтокрил влучила російська ракета з ПЗРК, і на одному двигуні він з 20 пораненими на борту долетів до місця призначення. Однак інший вертоліт, що летів позаду, впав, і весь екіпаж загинув.
"Є купа нюансів, де пілот може ухвалити рішення не здійснювати політ. Було десять причин, чому ми могли не виконувати, але все ми виконували", – резюмував учасник спецоперації з порятунку українців із "Азовсталі".
Раніше "Апостроф" показував унікальні фото нескорених бійців "Азова" в руїнах маріупольського заводу "Азосталь", які зробив Дмитро Козацький.