Бої за Донецький аеропорт завершилися вісім років тому, українські герої захищали його 242 дні. Весь цей час наші військові, медики та волонтери хоробро відстоювали рідну землю, даючи відсіч російським окупантам. 16 січня в Україні відзначають День пам'яті захисників Донецького аеропорту.
"Апостроф" пригадує головні цифри та факти про ці запеклі та героїчні бої на сході України.
Читайте також: Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт
Оборона цього стратегічного об'єкта, яка є символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні, вона розпочалася 26 травня 2014 року та завершилася 22 січня 2015 року. Весь цей час наші герої вперто відстоювали крихітний клаптик рідної землі.
В різний час в ДАП та прилеглих територіях воювали спецназначенцы 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади і 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", український Добровольчий корпус та ін. Багатьох відзначили державними нагородами, деяких – посмертно.
Наприкінці весни 2014 року окупанти спробували захопити аеропорт, запустивши до нового терміналу своїх військових, але українські десантники та спецназівці витіснили ворога. Тоді росіяни отримали 36 "200-х", троє українців було поранено. У той період ДАП потрапив під контроль сил АТО, туди увійшов підрозділ 72-ї бригади Збройних сил України.
Перші бойові втрати українська армія отримала у червні 2014 року. Під час обстрілу 10 червня загинув воїн ЗСУ, за кілька днів ще один герой помер від отриманих ран.
У вересні 2014 року, незважаючи на Мінський "мир", в аеропорту почалося справжнє пекло. Воїни ЗСУ й надалі утримували нові та старі термінали, опорним пунктом стало село Піски у Ясинуватському районі. Саме через нього героям передали зброю та провізію, а також – проходила ротація.
У вересні 2014 року в Донецькому аеропорту пройшли важкі бої, внаслідок яких загинуло чимало українських військових. Капітана Сергія Колодія посмертно нагородили званням Героя України.
У жовтні окупанти кілька разів штурмували ДАП, під час цих боїв загинуло одинадцять "кіборгів".
21 жовтня 2014 року бойовики "Оплоту" та "Востоку" двічі штурмом намагалися взяти аеропорт, але відступили з новими втратами. Наступного дня кремлівський диктатор Володимир Путін, пославшись на Мінські домовленості, закликав українців залишити ДАП. У відповідь на це "прохання" українські військові зрівняли із землею базу ворога, яка розміщувалася у гіпермаркеті поряд із аеропортом.
На січень 2015 року припали найкривавіші та найзапекліші бої. 13 січня в результаті постійних масованих танкових та артобстрілів впала диспетчерська вежа. Саме її зображення стало символом оборони ДАП. Після цього почалися тяжкі бої за поверхи нового терміналу.
18-20 січня "кіборги" утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролював ворог. Окупанти скористалися перемир'ям для евакуації вбитих та поранених, і в цей час замінували перекриття, підірвали їх. У цей період Україна попрощалася із 58 героями, які захищали цей плацдарм до останнього подиху. Загалом, згідно з офіційними даними, захищаючи ДАП, загинуло близько 100 військових.
Нагадаємо, раніше "Апостроф" розповідав про один бій у період оборони ДАПу, у вересні 2014-го року.