RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Суспільство

Новини

2 листопада

1 листопада

Всі новини

Студенти мають право на відстрочку, але є нюанси: кого можуть мобілізувати

Хоч Кабмін в черговий раз змінив правила вручення повісток громадянам призовного віку, в Україні законодавчо закріплене право на відстрочку від мобілізації для учнів коледжів та ЗВО денної форми навчання.

В якому випадку студентів все ж можуть мобілізувати - дізнавався "Фокус".

Українці, які навчаються у коледжах, вищих навчальних закладах на денній формі навчання (на стаціонарі), мають право на відстрочку від мобілізації.

Читайте також: Де в Україні можуть вручити повістку: адвокат назвав несподіване місце

Про це йдеться у статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зокрема там вказується на те, що здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Закон однозначно каже про те, що студенти денної форми мають право на відстрочку. Юристи пояснюють: таке право у студентів є лише на час навчання.

"Студенти очної форми, дуальної, наукові співробітники мають право на відстрочку протягом часу, коли вони перебувають у відповідному статусі. Зазвичай, це до моменту отримання диплому, або раніше — у зв’язку з відрахуванням, виключенням тощо. Тобто, поки студена не відрахують, нема наказу про це, то діє право на відстрочку. А коли рішення (про відрахування) набере чинність, то особа перестає бути студентом та втрачає право на відстрочку", - пояснив юрист ЮФ GRACERS Сергій Савинський.

Ігор Ясько, керівний партнер ЮК Winner, наголошує: коли військовозобов’язаний має підтверджуючий документ, що він є студентом, аспірантом чи докторантом денної та дуальної форми навчання, він отримує відстрочку від мобілізації на час навчання (до отримання диплому).

"Але важливий момент, що відстрочка не діє у так званий "проміжний" час, коли особа є абітурієнтом: після закінчення коледжу і до вступу в університет, після закінчення бакалаврату до вступу на магістратуру, після закінчення ЗВО до вступу на аспірантуру і перед вступом на докторантуру", - зазначив Ігор Ясько.

Тобто, наприклад, якщо особа завершила навчання та отримала диплом на початку липня, потім вона подала документи до ЗВО, куди її мають зарахувати на початку вересня, то права на відстрочку така особа не матиме, фактично, з початку липня до початку вересня (поки не з’явиться відповідний наказ про зарахування до ЗВО).

Закон не забороняє вручати повістки студентам коледжів та університетів, а тому передача їм повісток співробітниками ТЦК та СП можлива та відбувається в Україні регулярно.

Іноді співробітники військкоматів можуть подивитися студентський квиток у момент передачі повістки та вирішити врешті не вручати її. Але якщо повітку було вручено, то студенту необхідно відвідати військкомат. "В ТЦК та СП необхідно подати довідку про зарахування до числа студентів денної форми навчання ЗВО разом з заявою в довільній формі про надання відстрочки. ТЦК надасть відстрочку та поверне військово-обліковий документ з відміткою", - каже Ігор Ясько.

Якщо студент отримав повістку, юристи рекомендують обов’язково відвідати територіальний центр комплектування з необхідними документами.

Які документи потрібні студентам для відвідання ТЦКСП:

  • паспорт;
  • військовий квиток;
  • студентський квиток;
  • довідка про зарахування до числа студентів денної форми навчання.

Раніше ми писали, що в Україні можуть мобілізувати чоловіків старших 60.

  • Вас також може зацікавити:

Отримав повістку і що далі? Як працюють центри мобілізації

Повістка – це ще не все: як оскаржити висновок ВЛК

Чи можна оголосити призовника у розшук: роз'яснення юриста