RU  UA  EN

Середа, 8 травня
  • НБУ:USD 39.15
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.15
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

8 травня

7 травня

Всі новини

Трійця – 2023: коли і як відзначатимуть Зелені свята в Україні і що треба знати

Трійця, П'ятидесятниця, або Зелена неділя – одне з найважливіших церковних свят для християн. Свято також називають Днем зішестя Святого Духа, яке провіщав Ісус Христос і яке предемонструвало триєдність Бога, тобто існування трьох Осіб єдиного по суті Бога - Отця, Сина і Святого Духа.

Коли і як будуть відзначати свято - у матеріалі "Апострофа".

Читайте також: Церковні свята у травні 2023: на які дні випадають найважливіші дати

Трійцю відзначають щороку в різний час, на 50-ий день від Великодня. Оскільки у 2023 році православні відзначають Великдень 16 квітня, то 4 червня буде День Святої Трійці. У католиків Трійця святкується на тиждень раніше і 2023 року припало на 28 травня.

Давніша язичницька назва свята - Зелені свята, відображає древній культ рослинності. Самі зелені свята – тиждень, що передує Трійці – мали язичницьке підгрунтя і були, по суті, святом завершення весняного і початку літнього календарного циклу. У народі на Трійцю будинок прикрашають травами - лепехою, свіжоскошеною травою - любистком, чебрецем, полином. А ікони в оселі прикрашають м'ятою та гілками берези.

В цей день прийнято відвідувати родичів та друзів та щедро їх частувати. Також на Зелені свята було прийнято засилати сватів. Навіть існувало народне повір'я — якщо заручитися на Трійцю, а потім зіграти весілля на Покрову (14 жовтня 2023 року), тоді подружнє життя буде щасливим.

Церква забороняє на Трійцю займатися домашньою роботою та фізичною працею; плести, в'язати, вишивати; сваритися і лаятися; лихословити.

Молитва на Трійцю про покійних

Пом'яни, Господи Боже наш, у вірі і надії живота вічного преставльшагося раба твого, брата нашого (ім'я), і як благий і чоловіколюбець, отпущяй гріхи, і споживай неправди, ослаби, прости і прости вся вільна його гріхи і мимовільна, визволи Його вічні муки і вогню, і даруй йому причастя і насолоду вічних твоїх благих, уготованих люблячим тебе: аще бо і згріши, але не відступи від тебе, і несумненно у отця і Сина і Святого Духа, Бога тебе в трійці славімаго, верова, і одиницю в Трійці і Трійцю в єдності, православно навіть до останнього свого подиху сповіда.

Тим же милостивий тому буди, і віру, яже в тебе замість справ вмені, і зі святими твоїми яко щедрий упокій: несть бо людини, іже поживе і не згрішить. Але ти єдиний єси крім усякого гріха, і правда Твоя, правда на віки, і Ти єси єдиний Бог милостей і щедрот, і людинолюбства, і Тобі славу возсилаємо Отцю і Сину і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь

Сильна молитва на Трійцю "Царю Небесний"

ЦАР Небесний, Утішитель (Радник, Наставник), Дух істини, скрізь сущий (що знаходиться) і все наповнює (присутністю своїм), скарб благ і Подавець життя, прийди і оселися в нас, очисти нас від усякого гріха і спаси, Преблагий, душі наші.

Молитва на Трійцю про заміжжя

О, Всеблагий Господи, я знаю, що велике щастя моє залежить від того, щоб я тебе любила всією душею і всім серцем Моїм, і щоб виконувала у всьому святу волю Твою.

Керуй же Сам, О Боже мій, душею Моєю і наповнюй серце моє: я хочу догоджати Тобі Одному, бо Ти творець і Бог мій.

Збережи мене від гордості і самолюбства: розум, скромність і цнотливість нехай прикрашають мене. Неробство противна тобі і породжує пороки, подай же ми полювання до працьовитості і благослови труди моя. Бо ж Закон Твій наказує жити людям в чесному шлюбі, то приведи Мене, Отче Святий, до цього, освяченому Тобою, звання, не для догоди жаданню моєму, але для виконання призначення Твого, бо Ти Сам сказав: недобре людині бути одному і, створивши йому дружину в помічницю, благословив їх рости, множиться і населяти землю.

Почуй смиренну молитву мою, з глибини дівочого серця тобі возсилаємо; дай мені чоловіка чесного і благочестивого, щоб ми в любові з ним і в злагоді прославляли тебе, милосердного Бога: Отця і Сина і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь

Молитва на Трійцю про благословення і прощення гріхів

В ім'я Отця-Бога, Сина і Духа Святого молимо про всепрощення і помилування в день світлий і святковий. Тричі єдиний Отець наш Небесний, підносимо слова радості в цей святковий день, знаходимося в домі твоєму і вклоняємося образам в надії на повчання і позбавлення від хвороб і гріхів, наші душі обтяжливих.

Проголошуємо віру істинну та передаємо з вуст в уста слова подяки за життя наші в добро і милості Твоєї. Молимося за кожного на землі живе, під твоїм поглядом живе. Благослови, Господи, на життя праведне в милості і благості. Дай нам, Боже, прожити її в шануванні Тебе та у вихованні дітей за заповітами твоїм незаперечним і єдино праведним. Амінь.

Нагадаємо, Православна церква України на Архієрейському соборі в Києві 24 травня підтримала перехід на новий Новоюліанський календар, який набуде чинності вже з 1 вересня. Остаточне рішення має ухвалити Помісний собор ПЦУ 27 липня. Відповідно до Новоюліанського календаря, святкування Великодня та Трійці відбуватиметься за старим стилем.

Вас може зацікавити:

В Україні вшановують творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія: історія свята і народні прикмети

Коли Трійця в 2023 році: традиції і обряди одного з найбільших свят християн

З Трійцею! Красиві листівки, вірші та привітання у прозі