Сьогодні в Україні відзначається День медичного працівника та в умовах війни знання, які допоможуть надати домедичну допомогу важлива, як ніколи. Для українців доступна низка онлайн-курсів з надання такої допомоги.
"Апостроф" розповідає, де і як можна навчиться надання першої медичної допомоги.
Читайте також: В Україні провели унікальну операцію на мозку дитині: була у свідомості та розповідала про відчуття
Під час війни від 75 до 90% військових та цивільних гинуть від поранень, якщо їм не надано екстрену медичну допомогу. Якщо людині допомогти до приїзду "швидкої", шансів вижити у рази більше. Далі добірка із 6 безплатних онлайн-курсів, де можна навчитися рятувати життя.
Prometheus: Перша домедична допомога в умовах війни
У мирний час очікування "швидкої" складає близько 20 хвилин. За перші 2-3 з них постраждалий може втратити критичний об'єм крові, що призведе до смерті. Навички першої допомоги – критична потреба кожної людини, особливо в умовах війни. Сьогодні це без перебільшень може врятувати життя.
На курсі "Перша медична допомога в умовах війни" ви дізнаєтесь, як зупиняти кровотечу з використанням тампонади та джгутів, як діяти при опіках тіла, переохолодженні, зупинці серця тощо. Курс охоплює найважливіші техніки та знання сертифікованих фахівців.
На цьому курсі ви:
- дізнаєтеся алгоритм MARCHE та його складові, факти про кров, ознаки кровотечі та кровоспинні засоби, джгути та важливі принципи роботи з ними, основи зовнішнього масажу серця та методи зупинення немасивних кровотеч, дії для зігрівання постраждалого та опіки трьох ступенів, а також загальну хронологію;
- навчитесь зупиняти кровотечу методом накладання джгута (турнікета), тампонади та створювати джгути з підручних матеріалів, оцінювати свідомість потерпілого та звільняти дихальні шляхи, здійснювати зовнішній масаж серця, проводити огляд потерпілого.
Основи тактичної медицини: відео від TacticMedAid
Команда TacticMedAid розповідає про основи тактичної медицини. Зокрема, під час лекції лікарі пояснюють як:
- накласти джгут Есмарха чи турнікет;
- накладати бинтову пов'язку при пораненнях кінцівок;
- відновити прохідність дихальних шляхів;
- зупинити вузлову кровотечу;
- трамбувати рану.
Крім цього, волонтери створили додаток із простими інструкціями щодо надання першої допомоги. Там є два розділи — із роз'ясненнями для військових та цивільних. Програма працює без інтернету, завантажити можна в App Store або Google Play . А перевірити свої знання можна у тренувальному боті .
Домедична допомога: поради від Всеукраїнської спілки парамедиків
На початку повномасштабної війни Всеукраїнська спілка парамедиків відкрила доступ до 23 відеоуроків, які раніше були платними. Глава спілки та лікар медицини невідкладних станів Ярослав Білоус розповідає про те, як діяти у різних критичних ситуаціях та пояснює юридичні аспекти першої допомоги. Пройти курс можна за посиланням. А на сайті Всеукраїнської спілки парамедиків є можливість пройти тест, і дізнатися, чи готові ви надати медичну допомогу вже сьогодні.
Перша домедична допомога в умовах війни: уроки від FAST
Курс створили за фінансової підтримки українського благодійного фонду у США Nova Ukraine. У програмі 10 уроків – це лекції, самостійна робота та тестування. Лектори обіцяють розповісти про те, як зупиняти кровотечу з використанням тампонади та джгутів, як діяти при опіках тіла, переохолодженні, зупинці серця. Після закінчення курсу можна буде отримати сертифікат із підписом викладачів. Реєстрація за посиланням.
Перша домедична допомога: рекомендації від скаутської організації "Пласт"
Курс "ПМД онлайн" складається із трьох частин. У першій розповідають про основи домедичної допомоги та поширені стани, які викликають загрози життю та здоров'ю постраждалого. У другій йдеться про допомогу при зупинці серця та диханні. Третя частина додаткова, в ній розповідають про дії в екстремальних ситуаціях.
Домедична допомога: онлайн-курс від ГО "Смарт освіта" та EdEra
Курс "Домедична допомога" створили в першу чергу для вчителів, за підтримки USAID та Міносвіти. Втім, засновники рекомендують уроки не лише педагогам, а й усім охочим опанувати такі навички. У програмі три лекції. На них лікар-хірург та інструктор рятувальників-парамедиків В'ячеслав Черненко розповідає та показує, як надавати медичну допомогу у різних ситуаціях.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що запорізькі медики за сприяння Сергія Наєва отримали десятки тисяч комплектів спорядження від міжнародних партнерів.
Вас також може зацікавити:
День медичного працівника: гарні привітання та листівки людям, які рятують життя
З днем медика! Найкращі листівки та смс-вітання
Київські медики врятували дитину із захворюванням, яке трапляється раз на мільйон