RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Шпаргалка для городника: які рослини обов’язково треба підживити до кінця серпня

У серпні городники збирають урожай овочів і роблять заготовки на зиму, але досвідчені дачники поряд з цим проводять чергове підживлення рослин. Це важливо і для тих культур, які ще дозрівають, а також і для тих, які відплодоносили.

"Апостроф" розповідає, які рослини треба встигнути підживити до кінця літа.

Читайте також: Що зробити в серпні, щоб підготувати грядки до нового врожаю: поради городникам

Якісне підживлення і щедрий полив наприкінці літа є запорукою гарного врожаю, а також допоможе зберегти ресурс і відновитися для нового сезону тим культурам, які вже відпочивають.

Які садові і городні культури слід підживити в серпні? Найперше, йдеться про коренеплоди, які ще дозрівають: моркву і буряк. Їх рекомендується підгодувати двічі: спочатку калійним добривом, потім фосфорно-калійним.

Для першого підживлення можна використати деревний попіл. Його можна просто розсипати по грядці, а потім розпушити ґрунт і полити.

Друге підживлення: доцільно використати монофосфат калію у пропорції 3 столові ложки добрива на 10 літрів води. Цієї сумішшю слід полити рослини.

Білокачанну та інші види капусти наприкінці літа підживлюють борофоскою. Це добриво містить усі необхідні в період активного формування качанів мікроелементи — калій, кальцій, фосфор, магній. На 10 літрів води потрібно 25 грамів добрива.

Томати і перці в серпні потрібно підживити борофоскою, хелатом заліза, розчином деревного попелу (склянка попелу на 10 літрів води).

Полуницю, суницю, ягідні чагарники і плодові дерева наприкінці літа варто підживити фосфорно-калійними добривами.

Раніше ми розповідали, чому повільно червоніють помідори та як допомогти їм дозріти.

  • Вас може зацікавити:

Обов'язково треба підгодувати: що робити з малиною після збирання врожаю

Чим підгодувати огірки влітку, щоб збирати врожай до самих холодів

Що робити з цибулею після викопування, щоб довго зберігалася зимою