RU  UA  EN

Субота, 11 травня
  • НБУ:USD 39.40
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.40
Суспільство

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

11 травня

Всі новини

У десант і морпіхи не візьмуть: де можуть служити чоловіки з розладами психіки та ВІЛ

Наприкінці серпня Міністерство оборони затвердило новий "Розклад хвороб", за яким оцінюється придатність до військової служби й відтепер чоловіків із вірусними гепатитами, безсимптомним ВІЛ та хворобами психіки, визначатимуть придатними до служби у ЗСУ.

Про це пише ТСН.

Читайте: Непридатний – зараз перевіримо: як в Україні повторно будуть проходити ВЛК

За словами фахівців, згідно зі статті Розкладу хвороб, після проходження особою медичного обстеження, ВЛК прийматиме рішення щодо особи, чи вважатиметься вона придатною чи потребує лікування.

У ВЛК Деснянського району Києва розповіли, чи можуть бути мобілізовані чоловіки, які мають легкі короткотривалі хворобливі прояви психічних розладів.

"Це може бути деменція, шизофренія або якісь інші депресивні стани. Все залежить від того, з якою хворобою прийшов до нас військовозобов’язаний. У будь-якому випадку, кожне захворювання визначається індивідуально, після проведення детального медичного огляду пацієнта. Тому дати чітку відповідь – зможуть вони нести службу, чи ні, відповісти одразу неможливо. Все залежить від того, на що саме страждає людина і що буде виявлено після обстеження. Люди можуть страждати психологічними розладами з дитинства, або, наприклад, набути це захворювання вже у дорослому віці. Все це мають з’ясовувати фахівці. Крім цього, ВЛК у своїй роботі керується наказом МОЗ №402 від 14.08.2008 та наказом Міністерства оборони України № 490 від 18.08.2023", - розповіла юрист КНП "Консультативно-діагностичний центр" Деснянського району.

Обговорюючи тему призову на військову службу осіб з психічними розладами, люди хвилюються, що такий чоловік може ще більше постраждати під час ворожих обстрілів, чи запанікувати і відкрити вогонь по своїх.

"Коли людині ставлять діагноз – той, чи інший психічний розлад, і визначають ступінь придатності до військової служби, то у висновку ВЛК комісія пише, що особа придатна або непридатна проходити службу у певних видах військових формувань. Наприклад, може бути виключення, що військовозобов’язаний не може проходити службу у десантних військах або у ВМС. Це обов’язково вказується у рішенні ВЛК – така людина не може проходити службу в таких-то родах військ. І вже на підставі цього висновку, коли людина пройшла ВЛК, військкомат на основі цього рішення вирішує до якої саме частини направляти мобілізованого для проходження служби. З легким психічним захворюванням людина може проходити службу, наприклад, у тилу – займаючись паперовою роботою, або знаходитися поруч з зоною бойових дій – ремонтуючи техніку. Але при цьому не приймати участь безпосередньо у бойових діях", - пояснили у ВЛК Деснянського району.

У ВЛК зазначають, що до війська можуть бути мобілізовані чоловіки, які хворіли на туберкульоз або вірусний гепатит. "Якщо туберкульоз був клінічно вилікуваний, то така людина не несе жодної загрози для оточуючих, та й сам військовослужбовець може служити без шкоди для власного здоров’я. Стосовно вірусного гепатиту з незначним порушенням функцій, то тут, знову ж таки, у нас є розподілення гепатитів - А, В, С, D і Е. Тому все залежить від перебігу хвороби і кожен діагноз вивчається індивідуально з відповідним ухваленням рішення ВЛК", - зазначає юристка.

Але під час бойових дій людина з безсимптомним ВІЛ може отримати поранення і є ризик, що можуть інфікуватися інші військовослужбовці, особливо під час транспортування пораненого або переливання крові в умовах шпиталю.

"Коли військовозобов’язані направляються на ВЛК, вони зобов’язані здавати кров на виявлення ВІЛ-інфекції. Якщо у такого чоловіка чи жінки підтверджується хвороба, то у медичних документах робиться відповідна помітка від ВЛК. Якщо особу мобілізують з таким діагнозом, то питання переливання крові, вирішуватиметься безпосередньо медичною військовою частиною, де людина буде проходити службу. Якщо ж така людина отримає поранення, то це вже зона відповідальності військових медичних частин. В даному випадку ВЛК виступає як проміжна ланка між військкоматами та безпосередньо армією. Військово-лікарська комісія визначає, чи є у людини захворювання і якщо воно є, то чи підлягає така людина мобілізації. Далі – це зона відповідальності безпосередню військкомату чи військової частини", - пояснили у ВЛК.

Нагадаємо, що в Україні планують збільшити кількість призваних військовослужбовців ще на 500 тисяч осіб.

В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток - це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у воюючій країні. Варто не забувати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни - завтра вона може прийти до тебе.

  • Вас може зацікавити:

Благав про допомогу: на Львівщині працівники ТЦК "запакували" чоловіка, відео

Не підлягають мобілізації: в яких випадках військовозобов’язаних можуть відправити у запас

"Непридатний не стане одразу придатним": в ТЦК прокоментували зміни щодо проходження ВЛК