Під час мобілізації в Україні повістки можуть вручати у різних громадських місцях, а також керівники на роботі. Представники військового комісаріату та поліції мають право заходити до квартири або на подвір'я приватного будинку для вручення повістки.
Про це розповіла адвокатка Катерина Аніщенко у коментарі "РБК-Україна".
Читайте також: На війну 25-річних? Яка мобілізація буде у листопаді
За українським законодавством, військові комісаріати та правоохоронні органи мають право вручати повістку військовозобов'язаним безпосередньо на його місці проживання.
"Це означає, що представники військового комісаріату та поліції можуть мати законне право звернутися на територію подвір'я чи в квартиру для вручення повістки", – зазначила Аніщенко.
За її словами, вони можуть проникнути до житла у межах встановлених законодавством процедур для вручення офіційних документів, у тому числі повісток на призов, але лише дотримуючись прав і свобод громадян та відповідно до законів країни.
"Працівники військового комісаріату можуть відвідати житло людини з метою вручення повістки або здійснення інших офіційних процедур. Проте вони повинні мати при собі офіційні документи, що підтверджують їхній статус та повноваження. Громадянин має право перевірити ці документи", – сказала юристка.
Відповідні дії можливі лише з попередньої згоди чи за попередженням власника житла, адже проникнення без дозволу на приватну територію може порушити право громадян та викликати негативну реакцію з їхньої сторони. Тому Аніщенко рекомендує діяти згідно зі своїми правами та вимагати офіційні документи у разі такої ситуації.
"У разі відмови від прийняття або підпису повістки, важливо мати на увазі, що це не звільняє вас від зобов'язань, які можуть бути визначені в повістці. Офіційні документи, такі як повістки, мають юридичну силу, і відмова від їх підпису не звільняє вас від можливих наслідків", – уточнила адвокатка.
В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення порядку денного – це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, за повісткою можливий заклик військовозобов'язаного людини на військову службу. Це звичайний процес у воюючій країні. Слід пам'ятати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти тікаєш від війни, то завтра вона може прийти до тебе.
Раніше ми пояснювали, як працюватиме смарт-мобілізація в Україні.
- Вас може зацікавити:
Відстрочка від мобілізації: шість причин, з яких її анулюють
Мобілізація чоловіків з поганим зором: в яких випадках визнають обмежену придатність
Війна переходить на новий етап: Залужний про небезпечний сценарій та посилення мобілізації