Через перехід ПЦУ на новоюліанський календар дати деяких церковних свят змістилися - у вівторок, 14 травня віряни вшановують пам'ять мученика Ісидора, який загинув через проповіді про християнство.
Про заборони, традиції та прикмети цього дня розповідає "Апостроф".
Так, мученик та провидець Ісидор жив у III столітті на острові Хіос, а родом був з Александрії. Він став жертвою під час правління імператора Декія (249-251 роки). У перший рік правління Декія було введено наказ щодо обов'язкової реєстрації всіх придатних до військової служби молодих чоловіків.
Ісидор був відданим християнином і служив у військовому загоні під командуванням Нумерія. Він жив відповідно до християнських принципів, уникаючи язичницьких обрядів і залишаючи свою віру незаплямованою. Коли імператор видав новий указ, що зобов'язував вояків вшановувати язичницьких богів і приносити їм жертви, Ісидор відмовився відступати від своєї віри, навіть під загрозою тортур і смерті.
Сотник, який знав про віру Ісидора, повідомив про це Нумерію. Перед воєначальником Ісидор відважно висловив свою віру в Христа і відмовився відступати від неї. Нумерій намагався переконати Ісидора підкоритися імператору, але Ісидор відповів, що Христос - єдиний його захисник, і він готовий пожертвувати своїм життям за свою віру.
Читайте також: Церковний календар на травень 2024: на які дні випадають великі свята
За це Ісидора жорстоко катували, але він продовжував прославляти Христа. Здивований його мужністю Нумерій скасував наказ відсікти мученику голову. Помер Ісидор у 251 році.
Прикмети 14 травня
- на кленовому листі вранці виступив сік — увечері задощить;
- кури скупчуються разом — до грози;
- голосно співає перепілка — погода буде ясною;
- похмура погода — на поганий урожай;
- холодний день — таким буде літо;
- в небі високо літають ластівки — чекайте на теплу і сонячну погоду;
- ясний день — великий урожай.
Заборони 14 травня
Наші предки вірили, що сідати родині на кутах столу і сваритися одночасно — означало провести весь рік у сварці. Також вважалося, що небезпечно спати з іншою людиною на одній подушці, оскільки це може накликати біду.
Окрім цього не можна:
- сваритися з рідними;
- пити алкогольні напої;
- лінуватися.
Що можна робити 14 травня
Наші предки цього дня молилися, щоб зміцнити родину та здобути добробут. Після відвідин церкви вони завжди йшли до саду. Вірили, що це допоможе виростити врожайні овочі.
Раніше ми писали, що в Україні переглянуть державні свята та пам'ятні дати.
- Вас може зацікавити:
Новий церковний календар на 2024 рік: дати найбільших свят
Як в українців змінилось ставлення до 9 травня і які свята зараз найпопулярніші