В ніч на вівторок, 14 січня, українці зможуть спостерігати за першою повнею року, яка має назву Вовчий Місяць. Цьогоріч вона особлива тим, що зійде в безпосередній близькості з планетою Марс і навіть затьмарить його блиск на певний час.
"Апостроф" розповідає, коли можна побачити рідкісне явище і чим воно унікальне.
Якщо ніч буде ясною (саме таку обіцяють синоптики), то трохи нижче та ліворуч від Місяця буде видно червону зірку — це планета Марс. Червона планета буде найбільшою та найяскравішою за останні два роки.
Марс цьогоріч світитиме з величиною -1,3, що лише трохи тьмяніше за блиск найяскравішої зірки на небі – Сіріуса.
Протягом ночі Марс і Місяць будуть зближуватися в небі: Місяць тимчасово сховає Червону планету від очей – приблизно на годину.
Найкращий час для виходу на вулицю, щоб побачити рідкісне явище – о 00.27 за Києвом (13 січня о 22.27 GMT), коли буде пік повні.
До слова, як і інші повні, Вовчий Місяць отримав свою назву з фольклору американських індіанців.
Згідно з легендою, вовки, які не впадають у сплячку взимку, дуже активні в січні. Вважається, що їхнє виття було особливо помітними в цей час, коли більшість інших тварин спали.
Січень також є гарним часом для спостереження за Марсом, оскільки січневі вечори ще довгі та темні.
Але повня в січні 2025 року буде особливо вдалою, оскільки 16 січня Марс увійде в «опозицію» - орбіта приведе його прямо навпроти Сонця, завдяки чому він світитиме ще яскравіше, ніж зазвичай.
Нагадаємо, раніше сонячний зонд NASA Parker підлетів на максимальну близьку до Сонця відстань і вийшов неушкодженим з іншого боку.