Шведські вчені прийшли до висновку, що під час аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року в дійсності стався ядерний вриваючись потужністю приблизно 75 тонн в тротиловому еквіваленті.
Відповідна стаття опублікована в журналі Nuclear Technology, передає російський науковий сайті N+1.
Як свідчить загальноприйнята версія, перший із двох вибухів на ЧАЕС сталася в результаті того, що вода, яка заповнювала системи охолодження, миттєво випарувалася, тиск у трубах різко зросло і їх розірвало. Потім розігрітий пар почав взаємодіяти з цирконієвої оболонкою паливних елементів, що призвело до активного утворення водню (поліцирконієва реакція), який згорів вибуховим чином у кисні повітря. Однак шведські вчені засумнівалися в природі першого вибуху і заявляли, що в дійсності він представляв собою невеликий ядерний вибух.
Зокрема, вчені в своїй роботі використовували дані радієвого інституту ім. Хлопіна, який зареєстрував активність ізотопів 133Xe/133mXe в рідкому ксенон, отриманому на череповецької фабриці зі скраплення повітря. Вчені вважають, що ізотопи проводилися в результаті ядерного вибуху потужністю приблизно 75 тонн в тротиловому еквіваленті.
Нагадаємо, в Чорнобильській зоні відчуження почали будівництво "ядерного могильника". Детальніше про це читайте в матеріалі "Апостроф": "В Україні будують "ядерний могильник": є кілька небезпечних моментів".