Американські вчені провели успішні випробування безклітинних судин людини (HAV).
Про це повідомляє журнал Science.
Вчені з Університету Дьюка і Єльського університету провели випробування судин і організми акцепторів не тільки прийняли штучні судини, а й перетворили їх у частину власної кровоносної системи.
На сьогоднішній день, щоб замінити судини потрібно брати їх з інших частин тіла або використовувати судини тварин. Також іноді вдаються і до до синтетичних замінників. Жодне з рішень не є ідеальним, оскільки в ряді випадків може початися інфекція або відторгнення імплантату. Однак завдяки біологом одним з кращих методів поки стали безклітинні судини людини.
"З тіл, пожертвуваних науці, вчені збирали зразки м'язових і ендотеліальних клітин, з яких складаються судини і їх слизова оболонка. Потім вони "нанизували" їх на біорозкладаний сітчастий каркас для вирощування. Після того як судини виростали, біологи видаляли запозичені клітини, залишаючи лише трубку з білків. Довжина трубки варіюється від 35 до 42 сантиметрів, її діаметр - шість міліметрів. За словами провідного автора дослідження Хізер Прічард, видалення клітин необхідно для того, щоб судини можна було виготовляти великими партія ми і зберігати в операційних залах для імплантації будь-якому пацієнтові", - йдеться в повідомленні.
У клінічних випробуваннях брали участь 60 осіб віком від 18 до 80 років. HAV імплантували в плече і передпліччя. За тим, як приживалися штучні судини, фахівці спостерігали від 16 до 200 тижнів. Вони помітили, що хоча судини не містили клітин, організми пацієнтів почали самі перетворювати їх в багатошарову живу тканину, схожу на нативні кровоносні судини. Більш того, їх тіло "ремонтувало" HAV після того, як ті пошкодили голками для діалізу.
Як повідомляв "Апостроф", вчені Національного університету Сінгапуру завершили роботу над водостійкою штучною шкірою GLASSES, яка сама відновлюється після пошкоджень.