У 1110 році Місяць зник з неба. Вчені Женевського університету в Швейцарії знайшли причину цього явища.
Про це пише Science Alert.
Майже тисячоліття тому в атмосфері Землі відбулися серйозні потрясіння: гігантська хмара частинок, багатих сіркою, поширилася стратосферою, зробивши небо темним на місяці або навіть роки, перш ніж в кінцевому підсумку впала на Землю.
Дослідники дізналися про це після того, як пробурили і проаналізували крижані керни - зразки, взяті з глибин крижаних щитів або льодовиків, які захопили аерозолі сірки, що утворилися в результаті вивержень вулканів, що досягають стратосфери і осідають на поверхні.
Вони припустили, що сірчасті відкладення залишилися в результаті великого виверження вулкана Гекла в Ісландії. Однак, згідно з дослідженням під керівництвом палеокліматології Себастьяна Гійє з Женевського університету в Швейцарії, Гекла не могла бути винуватицею гігантського сульфатного сигналу.
Щоб з'ясувати, що могло бути причиною дивного явища, команда досліджувала історичну документацію в пошуках середньовічних записів про дивні темні місячні затемнення.
Згідно із записами NASA, в Європі в перші 20 років останнього тисячоліття, між 1100 і 1120 роками нашої ери, можна було спостерігати сім повних місячних затемнень.
Свідок місячного затемнення, яке сталося в травні 1110 року писав про виняткову темряву, "зникнення" Місяця під час цього явища.
Незважаючи на те, що ця подія добре відома в історії астрономії, дослідники ніколи не припускали, що вона могла бути викликана наявністю вулканічних аерозолів в стратосфері, хоча це найбільш ймовірна причина, як припускає нове дослідження.
Команда вважає, що найбільш вірогідним поясненням "зникнення місяця" є гора Асама в Японії, яка спричинила гігантське багатомісячне виверження в 1108 році.
Як повідомляв "Апостроф", нове моделювання на суперкомп'ютері показує, як Місяць міг утворитися в результаті зіткнення Землі з планетою Тейя 4,5 мільярда років тому.