Глобальна зміна клімату загрожує пошкодженням і зникненням наскальних малюнків у карстових печерах Марос-Пангкеп (Maros-Pangkep) на острові Сулавесі в Індонезії.
Про це повідомляє Nature.
Карстова область Марос-Пангкеп розташована в межах національного парку Бантімурунг-Булусараунг і входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Понад сто творів давнього наскального живопису, знайдені в печерах Південного Сулавесі, відомі дослідникам з п'ятдесятих років минулого століття. Це - найдавніші в світі твори наскального мистецтва. За останніми даними, деякі малюнки створені 45 500 років тому, а, можливо, і раніше.
Австралійські та індонезійські дослідники під керівництвом Джилліан Хантлі (Jillian Huntley) з австралійського університету Гріффіта обстежили 11 печер району Марос-Пангкеп. З моменту виявлення наскальних малюнків, відбулися значні відшарування поверхневої мінералізованої кірки, на якій малювали древні художники.
Наскальний малюнок з печери Leang Pattae. Темно-сірим кольором виділені ділянки, що відшарувалися за даними 1950 року, світло-сірим - ті, що відшарувалися за даними 2013 року
Поєднання сезонних дощів з тривалими засухами, посилені почастішали Ель-Ніньо, забезпечує ідеальні умови для висолів. Вода виносить розчинену сіль на поверхню, потім випаровується, залишаючи шар солі, розпушуючи і розшаровуючи поверхневу кірку.
Для збереження пам'яток первісного мистецтва на острові необхідний постійний моніторинг і застосування зміцнювальних ін'єкційних складів для малюнків, вважають вчені.
Як розповідав "Апостроф", археологи виявили на півночі Норвегії найдавніший наскельний малюнок човна - його вік може становити понад 10 тисяч років.