Вчені виявили найбільш ранній штам Yersinia pestis - бактерії, яка викликала "чорну смерть", руйнівну пандемію бубонної чуми в 14 столітті.
Про це пише Daily Mail.
Штам знайшли в районі під назвою Ріннукалнс на території сучасної Латвії в останках віком 5 тисяч років, які належать чоловікові мисливцеві-збирачеві. Він отримав ім'я RV 2039.
Генетичний аналіз показує, що цей древній штам, імовірно, був менш заразним і не таким смертоносним, як середньовічна версія за часів "чорної смерті". Рання форма чуми, яка вбила RV 2039 приблизно в 3000 році до нашої ери, ймовірно, була хворобою, що повільно розповсюджувалася.
Однак протягом наступних 4300 років цей штам еволюціонував і став більш смертоносним для людей, що призвело до катастрофічної "чорної смерті" в Європі і Африці. "Чорна смерть" - друга в історії пандемія чуми, пік якої припав на 1346-1353 роки. Повторні спалахи тривали аж до XIX століття. Жертвами хвороби стали десятки мільйонів людей. За різними оцінками, від хвороби загинуло від 30 до 60% населення Європи.
Генетичний аналіз RV 2039 провів Бен Краузе-Кіор, біохімік і археолог з Кільського університету в Німеччині.
"Що найдивніше, так це те, що ми можемо відсунути появу Y. pestis на 2000 років далі, ніж припускали раніше опубліковані дослідження", - сказав він.
Штам 5000-річного віку, ймовірно, був переданий безпосередньо через укус інфікованого гризуна і, ймовірно, не поширився за межі RV 2039.
Як повідомляв "Апостроф", раніше археологи розкопали найстарішу в світі жертву нападу акул - скелет рибалки.