Китайські вчені знайшли найдавніший квітковий бутон в літописі скам’янілостей і з’ясували, що, згідно з генетичними даними, квіткові рослини або покритонасінні еволюціонували на десятки мільйонів років раніше, ніж вважалося раніше.
Про це йдеться у статті, опублікованій у журналі Geological Society, London, Special Publications.
Відкриття може нарешті вирішити багатовікову загадку, яку Чарльз Дарвін назвав "огидною". Він так і не зміг знайти переконливих пояснень блискавичному поширенню покритонасінних у ході еволюції, що призвело до їх повсюдного домінування.
Вік найдавнішої копалини квітки, яка не викликає сумнівів, становить не більше 130 млн років, тоді як покритонасінні рослини стали переважати в екосистемах на 20-30 млн років пізніше. Питання полягає в тому, як вони змогли так швидко забезпечити таку велику різноманітність.
Але у 2016 році китайські дослідники оголосили про відкриття "ідеальної квітки", що датується юрським періодом, понад 145 млн років тому. У скам'янілої рослини, названої Euanthus, були не тільки пелюстки, а й чашолистки, а також чоловічі та жіночі репродуктивні органи, у тому числі зав'язь, подібна до сучасних.
У 2018 році в Китаї знайшли ще одну скам'янілу квітку, Nanjinganthus, віком 174 млн років. Як і в сучасних квіткових рослин, її насіння повністю розташовувалося в зав'язі. Водночас ботаніки сперечаються, чи досить вона складна, щоб вважатися квіткою.
Новий скам'янілий бутон квітки, виявлений у Китаї та названий Florigerminis jurassica, може бути перехідною формою. Рослина віком понад 164 млн років добре збереглася і має не тільки бутон, а й листя та плід.
Florigerminis jurassica підтверджує той факт, що покритонасінні були вже в юрському періоді.
Раніше американські палеонтологи виявили скам'янілість невідомого до цього виду ліани Ampelorhiza heteroxylon. Рослина зростала близько 18,5 млн років тому в районі сучасної формації Кукарача в Панамі.