Комічний телескоп Джеймса Вебба побачив найдальшу зірку у Всесвіті, про яку стало відомо людству лише кілька місяців тому. Світлу зірки знадобилося 12,9 млрд світлових років, щоб досягти Землі.
Про перше зображення далекої зірки повідомила група астрономів Cosmic Spring JWST у своєму твіттері.
Зірку назвали Еарендел на честь персонажа з "Володаря перснів", а виявили її завдяки гравітаційному лінзуванню на зображенні глибокого поля космічного телескопа Хаббла.
Еарендел також відома під назвою WHL0137-LS, вона розташований у сузір’ї Кита, але побачити її на зоряному нічному небі без надпотужних телескопів неможливо.
"Ми раді поділитися першим JWST-зображенням Еарендела, найдальшої зірки, відомої у нашому Всесвіті, лінзованої та збільшеної масивним скупченням галактик", — написали астрономи Cosmic Spring у твіті, зазначивши, що спостереження відбулися в суботу (30 липня).
Крихітна крапка у колі - це зірка Еарендел
Гравітаційне лінзування використовує те, що надзвичайно масивні тіла, такі як скупчення галактик або надмасивні чорні діри, відхиляють світло від об’єктів позаду них. Коли світло проходить повз таке тіло, воно поводиться так, ніби воно проходить через лінзу телескопа, стаючи збільшеним, хоча також спотвореним. Таким чином, використання гравітаційних лінз розширює зону дії телескопів, таких як Hubble і Webb, дозволяючи їм бачити далі та з більшою детальністю.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що NASA показала унікальне фото галактики "Колесо Воза" за 500 млн світлових років від Землі.