Вчені з Університету Північної Кароліни виявили тунель, який з’єднує піраміди Гізи, і дійшли висновку, що єгипетські піраміди були побудовані вздовж довгої ділянки Нілу.
Як передає Jerusalem Post, дослідження опубліковано в журналі Communications Earth & Environment і на офіційному сайті Університету Північної Кароліни.
Команда вчених під керівництвом професора наук про Землю та океан Емана Гонейма, виявили тунель, який з’єднує піраміди Гізи. Він, ймовірно, є стародавнім рукавом Нілу, відомим як рукав Ахрамат (водний шлях пірамід - араб.), який використовували під час будівництва пам'яток.
"Багато з нас, хто цікавиться Стародавнім Єгиптом, знають, що єгиптяни, мабуть, використовували водний шлях для будівництва своїх величезних пам’ятників, але ніхто не був впевнений щодо розташування, форми, розміру чи близькості цього великого водного шляху до місця, де було споруджено піраміди", - заявив Гонейм.
Проаналізувавши супутникові знімки та відкладення біля полів пірамід, вчені встановили, що в давні часи Ніл мав набагато більший потік, а його русло простягалося на кілометри до пустелі Сахара. Довжина тунелю Ахрамат становила приблизно 63 кілометри, а ширина – від 200 до 700 метрів. Піраміди, розташовані поблизу стародавнього міста Мемфіс, мали шляхи, що вели до річки Ахрамат, що пояснює їх концентрацію вздовж цієї смуги пустелі поблизу столиці Єгипту.
Згідно з дослідженням, архітектори скористалися сезонами розливу Нілу, коли його потік збільшувався, щоб полегшити транспортування матеріалів. Це дозволяло будувати гробниці фараонів далеко від сільськогосподарських угідь біля основного русла річки.
Згідно з оцінками вчених, близько 4200 років тому русло Нілу почало висихати, впливаючи на населення поблизу та знижуючи активність у його менших рукавах.
"Це може бути однією з причин міграції гілки на схід і її подальшого заболочування", - вважають дослідники.
Найвідоміші та найкраще збережені піраміди знаходяться в Гізі, за кілька кілометрів від Каїра, який на той час був столицею Єгипетського царства. Піраміди Гізи були побудовані понад 4500 років тому, зокрема між 2550 і 2490 роками до нашої ери, причому поля пірамід Гізи та Лішт будували протягом 1000 років.
Як повідомляв "Апостроф", вчені знайшли докази, що єгипетських робітників, що будували піраміди Гізи, отруювали небезпечними токсинами.