Вікінги мають репутацію витривалих і здорових людей. Але нове дослідження показує, що цей міф може бути спростовано, принаймні щодо мешканців однієї скандинавської країни доби вікінгів.
Про це йдеться в пресрелізі Університету Гетеборга, під час якого черепа вікінгів досліджували за допомогою сучасних рентгенівських і комп’ютерних технологій.
Згідно з новим дослідженням, населення Швеції епохи вікінгів могло страждати від серйозних захворювань ротової порожнини та щелепно-лицевої тканини, інфекцій пазух і вух, остеоартриту та багато-багато іншого. Дослідження вчених розкрило похмуру правду про те, яким важким насправді було життя в найлегендарнішу епоху Скандинавії, коли вікінги багато подорожували й наводили страх Божий на народи, з якими вони стикалися та часто завойовували.
Приблизно рік тому дослідники опублікували звіт, заснований на дослідженні великої кількості зубів населення епохи вікінгів у шведській провінції Вестергьотланд. Варнем відомий своїми тисячами стародавніх могил і розкопками добре збережених скелетів. Тепер одонтологи з Університету Гетеборга продовжили це дослідження, розглядаючи не лише зуби, але й цілі черепи за допомогою сучасної комп’ютерної томографії.
Результати показали, що 15 осіб, чиї черепи досліджували, страждали від широкого спектра захворювань. Комп’ютерна томографія показує патологічні розростання кісток черепа та щелепи, виявляючи інфекції та інші захворювання.
У кількох людей були ознаки того, що вони страждали від синусових або вушних інфекцій, які залишили сліди в прилеглих кісткових структурах. Також були виявлені ознаки артрозу та різних стоматологічних захворювань.
Це не перше дослідження, яке суперечить поширеним помилковим уявленням про міцність вікінгів.
Наприклад, у 2015 році дослідження 27 тіл, викопаних із кладовища XI століття в регіоні Скагафьордур на півночі Ісландії, виявило, що вижити після 30 років було важко на цьому конкретному форпості вікінгів. Виявлено високий рівень дитячої смертності у той час, як померлі дорослі страждали від гіперостозу, про що свідчить наявність губчастої або пористої кісткової тканини та отворів у черепній коробці, і є наслідком страждання від анемії. Археологи прийшли до висновку, що це не могла бути залізодефіцитна анемія, оскільки люди тут зазвичай харчувалися м’ясом. Це означало, що у них, мабуть, були інші шлунково-кишкові захворювання або недоліки в харчуванні, і фактично було виявлено, що одна людина страждала від цинги.
Нагадаємо, вчені виявили, що скандинави модифікували тіла в епоху вікінгів не лише за допомогою татуювань, але й шляхом підпиляних зубів і штучно деформованих черепів. Більшість цих прикладів походять зі шведського острова Готланд у Балтійському морі.