Вже за кілька днів у США відбудуться вибори президента, які завжди припадають на вівторок після першого понеділка листопада. В 2020 році американці почнуть обирати нового президента США 3 листопада.
"Апостроф" розповідає, хто буде боротися за цю посаду, як проходять вибори в США і коли чекати результатів.
Хто змагається за Білий дім
В політичній системі США домінують лише дві партії - Республіканська і Демократична, тому президент США завжди належить до однієї з них. Чинний президент Дональд Трамп належить до республіканців. В останні роки вона виступала за скорочення податків, право на носіння зброї і більш жорсткі обмеження на імміграцію.
Демократи - ліберальна політична партія США. Їх кандидат - Джо Байден, досвідчений політик, який вісім років був віце-президентом за часів Барака Обами. Обидва кандидати старше 70 років. Трампу виповнилося 74 роки, Байден в разі перемоги в свої 78 років стане найстарішим президентом (на першому терміні) в історії США.
Як відбувається голосування в США
Виборча система в США збудована таким чином, що переможцем не завжди виявляється кандидат, який набрав просту більшість голосів на національному рівні. Так, в 2016 році Хілларі Клінтон була конкурентом Дональда Трампа і набрала майже на три мільйони голосів більше, ніж Трамп. Однак її суперник легко переміг в колегії вибірників з перевагою в 304 голоси проти 227, оскільки він виграв вибори в кількох ключових штатах.
Для кандидатів в президенти вирішальними стають голоси не виборців, а колегії вибірників. Кожен штат представляє певну кількість голосів у колегії вибірників в залежності від його населення. Всього в колегії 538 місць, тому переможцем стає кандидат, який набрав 270 або більше голосів вибірників.
Таким чином голосування в США йде на рівні штатів, а не на загальнонаціональному рівні. Більшість штатів мають усталені політичні уподобання і вважаються традиційно пурпурними або синіми. Тому кандидати зосереджують свої зусилля на тих штатах, де мають приблизно рівні шанси. Ці штати називаються ключовими. Традиційні ключові штати включають Флориду і Огайо. Інші, такі як Арізона і Техас, в минулому голосували за республіканців, у 2020 році вважаються ключовими через зростання підтримки Демократичної партії.
Американці обиратимуть і нових членів Конгресу
Хоча вся увага буде прикута до двобою між Трампом і Байденом, в цей день виборці також обиратимуть нових членів Конгресу - законодавчого органу США. Він складається з двох палат - Палати представників і Сенату. Члени Палати представників обираються на дворічний термін, а сенатори - на шестирічний термін і діляться на три групи, що означає, що третина з них переобирається кожні два роки.
Демократи вже складають більшість в Палаті представників, тому вони будуть прагнути зберегти контроль над нею, одночасно намагаючись отримати більшість в Сенаті.
Якщо у них буде більшість в обох палатах, вони зможуть заблокувати або відкласти практично будь-які плани президента Трампа в разі його переобрання.
У цьому році на вибори виставлені всі 435 місць в Палаті представників і 33 місця в Сенаті.
Коли стануть відомі результати
Хоча підрахунок голосів може зайняти кілька днів, зазвичай вранці наступного дня вже стає ясно, хто перемагає на виборах президента США. Аналітики попереджають, що в цьому році результати стануть відомі пізніше - через кілька днів, а то і тижнів, оскільки через пандемію коронавірусу зросла кількість бюлетенів, відправлених поштою. У США є два способи голосування: виборці можуть прийти на виборчу дільницю в день виборів або скористатися поштовим бюлетенем.
Коли відбудеться інавгурація
Якщо на виборах президента США переможе Джо Байден, закон встановлює перехідний період, щоб дати новому лідеру час призначити міністрів кабінету і скласти свої перші плани.
Новий президент офіційно вступає на посаду 20 січня на церемонії, яка відома як інавгурація. Дійство проводиться на сходах будівлі у Вашингтоні, де засідає конгрес, - Капітолію.
Хто переможе - Трамп чи Байден?
Фахівці компанії GQR відзначають: нинішній електоральний розрив між Байденом і Трампом більш великий, а його скачки більш передбачувані, ніж між Трампом і Клінтон в 2016 році, пише видання "Новое время".
Кандидат від Демократичної партії США має більше 50% схвалення з боку населення за ключовими показниками. В 2016 році за шість днів до виборів Хілларі Клінтон випереджала Трампа на 3,1%, тоді як Байден в даний час - на 8,7%.
Демократична партія також має високі шанси зберегти більшість у Палаті представників Конгресу США, і навіть збільшити кількість місць. Шанси отримати більшість в Сенаті, нині контрольованому республіканцями (53 проти 47 місць), у Демпартії менше - 74%.
Як повідомляв "Апостроф", президент США Дональд Трамп 24 жовтня віддав свій голос за майбутнього главу держави.