У неділю, 23 травня, в аеропорту "Мінськ" екстрено приземлився літак компанії Ryanair, який здійснював рейс за маршрутом Афіни-Вільнюс. На борту літака знаходився засновник опозиційного Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, якого після посадки літака затримала білоруська влада. На безпрецедентний крок з боку Білорусі вже відреагували в Європарламенті, Єврокомісії, свою позицію висловили Україна, Литва, Польща та інші країни і організації.
"Апостроф" зібрав оцінку міжнародної спільноти на події в Білорусі.
Літак летів з Афін до Вільнюса, на його борту серед 171 пасажира перебував колишній головний редактор Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, внесений Мінськом в список терористів і оголошений в міжнародний розшук. В повітряному просторі Білорусі літак змусили до посадки в аеропорту Мінська через повідомлення про замінування. Після посадки літака Роман Протасевич був затриманий, а вибухівку на борту літака не знайшли.
Першим свою оцінку подіям із затриманням Романа Протасевича дав президент Литви Гітанас Науседа - саме до Вільнюса прямував з Афін літак, який був змушений до посадки у аеропорту Мінська. Він назвав ситуацію з літаком безпрецедентною і зажадав звільнення відомого білоруського журналіста.
"Білоруський політичний активіст і засновник каналу NEXTA був в літаку. Він заарештований. Білоруський режим стоїть за цими огидними діями ", - написав він у Twitter і зажадав терміново звільнити Романа Протасевича.
Глава Європарламенту Давид Сассолі зажадав негайних пояснень від Мінська в зв'язку з затриманням Романа Протасевича.
"Нам потрібні негайні пояснення, і він повинен бути звільнений. Всі 171 пасажир і рейс повинні бути звільнені без зволікання", - написав Сассолі в Twitter.
Один з провідних європейських політиків, лідер групи Європейської Народної Партії в Європейському Парламенті Манфред Вебер назвав захоплення в Мінську рейсового літака компанії Ryanair, який виконував переліт Афіни-Вільнюс, актом державного тероризму
"Диктатор Лукашенко захопив цивільний літак #Ryanair, що здійснював переліт між двома країнами ЄС і двома союзниками по НАТО. Це акт державного тероризму, якому немає прощення. Ми повинні реагувати негайно і твердо. Додаткові санкції повинні бути введені Радою ЄС", - йдеться в повідомленні Вебера в Twitter.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала неприйнятною вимушену посадку у Мінську рейсу Ryanair, на борту якого знаходивсяРоман Протасевич, та попередила, що такі дії повинні мати наслідки.
"Змушувати до посадки у Мінську рейс з Афін до Вільнюса - категорично неприйнятно. УСІ пасажири повинні мати можливість негайно продовжити подорож до Вільнюса, у безпеці для себе. Будь-які порушення правил міжнародного транспортного сполучення повинні мати наслідки", - заявила вона у своєму Twitter.
"Закликаємо владу Білорусі негайно відпустити літак і всіх пасажирів. З приводу цього інциденту необхідно розслідування ICAO", - відреагував президент Євроради Шарль Мішель.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель заявив, що у ЄС пильно стежать за розвитком ситуації.
"Це (вимушена посадка літака) абсолютно неприйнятно. Ми вважаємо владу Білорусі відповідальною за безпеку усіх пасажирів та літака. УСІ пасажирі повинні мати можливість негайно продовжити подорож", - написав він.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що Альянс уважно стежить за примусовою посадкою літака і арештом Романа Протасевича в Мінську.
"Це серйозний і небезпечний інцидент, який вимагає міжнародного розслідування. Білорусь повинна забезпечити безпечне повернення екіпажу і всіх пасажирів", - написав Столтенберг в Twitter.
Безпрецедентний крок з боку режиму невизнаного президента Білорусі Олександра Лукашенка щодо затримання опозиційного журналіста засудили і в низці країн Європи - Польщі, Німеччині, Австрії, назвавши його "актом повітряного піратства", а саму Білорусь - країною-терористом.
В Україні закликали негайно звільнити затриманого опозиційного журналіста. Про це у Twitter написав речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
"Вчергове тривожні новини з Білорусі. Цього разу у Мінську затримано білоруського журналіста Романа Протасевича. Чергова атака на свободу слова з боку білоруської влади. Вимагаємо негайного звільнення. На час утримання під вартою права затриманого мають бути безумовно ґарантовані", - написав Ніколенко.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що в Білорусі заблокували найбільший інтернет-портал. У приміщенні редакції та в будинках у співробітників пройшли обшуки.