RU  UA

Понеділок, 12 травня
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 46.00
НБУ:USD  41.05

Загроза для кожного: що не так із поверненням грошей Януковича Україні

Конфісковані "гроші Януковича" можуть відсудити в України

Конфісковані "гроші Януковича" можуть відсудити в України Фото: УНІАН

Історія з вкраденими екс-президентом України Віктором Януковичем і його оточенням грошима, яка тягнеться вже четвертий рік, отримала новий виток. Катарський телеканал Al Jazeera показав засекречений раніше вирок Краматорського райсуду, в якому викладено злочинні схеми колишньої влади. Засвітилися в розслідуванні каналу й люди, що мають відношення до нинішнього політичного істеблішменту. У перипетіях історії, а також причинах приховування нинішньою владою такого важливого вироку й те, чому є загроза, що у зв'язку з проблемними судовими рішеннями постраждає кишеня кожного українця, розбирався "Апостроф".

Al Jazeera, Гонтарева та Онищенко

Телеканал Al Jazeera опублікував документ з 95 сторінок із вироком Краматорського районного суду Донецької області, на якому раніше стояв гриф "державної таємниці". У вироку описуються злочинні схеми колишнього українського президента, близького до нього олігарха Сергія Курченка й низки колишніх топ-чиновників України. Завдяки цьому вироку, як стверджував раніше генеральний прокурор України Юрій Луценко, вдалося конфіскувати 1,5 млрд дол.

Згідно з документом, оточення Януковича через сотні фіктивних фірм виводило незаконно отримані кошти з України за кордон. Ці кошти надходили на рахунки офшорних компаній. У 2013 році ці офшорні компанії через консалтингову компанію ICU придбали валютні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Примітно, що засновниками ICU є Валерія Гонтарева, яка подала у відставку з поста голови Нацбанку, і близький соратник президента Макар Пасенюк, якого в ЗМІ називають фінансистом Петра Порошенка. Гонтарева, втім, вже встигла заявити, що не бачить у цих угодах нічого поганого, а компанія ICU була лише фінансовим посередником.

Особливу увагу у вироку також приділено кіпрському офшору Quickpace Limited, який, за твердженням розслідувачів, в 2015 році в Сергія Курченка викупили утеклий український депутат Олександр Онищенко та українсько-російський бізнесмен Павло Фукс. Повідомляється, що покупці хотіли спробувати розморозити активи офшору.

Сам Онищенко, однак, зазначив, що договір про купівлю не був підписаний. "З доказів, які у них є, – порожній протокол, де написано "Онищенко" і "Фукс", без підписів та іншого. На доказ угоди наводять якийсь килим-літак. Нехай нададуть документи на літак, на те, що він заарештований, на якій стоянці. Я вам присягаюся всім на світі, що цього немає. Я подав на Al Jazeera до суду за всі ці брехливі слова. Подивимося, який буде результат найближчим часом", - розповів "Апострофу" утеклий нардеп.

Саму історію з розслідуванням катарських журналістів він називає пошуком компромату на Петра Порошенка. "У цій історії відчувається американський слід, - заявив Онищенко. – Американці за рік до виборів намагаються всіляко знайти компромат на Порошенка. Вони бачать, що він останнім часом всіляко їх не слухає. Навіть намагалися щось зробити зі [Святославом] Вакарчуком, але зрозуміли, що він не годиться для політики. [Президента США Дональда] Трампа всі мочать. Усе оточення мочать. Та ж ситуація і з Порошенком".

Чому засекретили

Серіал "Гроші Януковича" триває в Україні вже четвертий рік. У квітні 2017 року генпрокурор Юрій Луценко переможно оголосив, що в держбюджет України повернули 1,5 млрд дол. із вкрадених людьми Януковича коштів. Конфіскувати їх вдалося завдяки рішенню Краматорського суду. Однак саме судове рішення було засекречене. Навіщо ж приховувати від суспільства важливий документ?

Як заявив днями заступник генпрокурора Євген Єнін, це було зроблено тому, що стосовно більшості компаній, які фігурують у вироку, тривають слідчі дії.

"Ми ухвалили рішення про засекречування цього вироку не для того, щоб "прикрити" когось із посадових осіб чи якихось комерційних структур – їх сотні. Ми мотивували своє рішення тим, що стосовно переважної більшості компаній йдуть активні слідчі дії, зокрема в іноземних юрисдикціях", - сказав Єнін.

Але не всі в Україні вірять в такі пояснення. "Якщо б рішення не було приховане, то, очевидно, всім би стало зрозуміло, що ця конфіскація – це тимчасово, досить скоро її буде скасовано. Очевидно, розумінням цих обставин і було обумовлено приховування рішення", - сказав "Апострофу" політичний експерт Петро Олещук.

На його думку, Україні доведеться повертати конфісковані кошти. "Немає надійної юридичної бази у справи, це все буде успішно оскаржене в судах. І я не сумніваюся, що власники цих коштів мають відповідні фінансові та юридичні ресурси для цього оскарження не лише в Україні, але і за її межами".

Згоден з цим і колишній народний депутат Єгор Фірсов, який, починаючи з 2014 року, активно стежить за темою конфіскації коштів екс-керівництва країни.

"У засекреченому рішенні Краматорського суду дуже багато помилок. Юридично його позиція хитка, тому, якщо соратники Януковича вирішать звернутися в міжнародні інстанції, вони можуть домогтися того, що гроші їм повернуть. Ці гроші були вкрадені з корупційних потоків. Їх вкрали у держави, але оскільки Генпрокуратура недопрацювала за звинуваченням, Курченко-Арбузов можуть довести, що це було фіктивне рішення, а Україна має відшкодувати гроші. Фактично українці будуть віддавати зі своїх кишень колись вкрадені у нас гроші", - заявив він "Апострофу".

Крім того, екс-нардеп вважає, що засекретити рішення суду також було необхідно, щоб не спливли прізвища осіб з оточення нинішнього президента. "По-перше, рішення засекретили, бо у справі фігурують іноземні фірми. Тобто можна було спрогнозувати: якщо ці фірми зберуться йти в міжнародні суди, їм буде складно, бо рішення вони на руках не мають. По-друге, там є назви фірм, в яких працювала Валерія Гонтарева. Щоб ніхто не дізнався про це, рішення засекретили, оскільки виходить, що людина, яка очолює Нацбанк, допомагала Януковичу і його поплічникам легалізувати вкрадені гроші в офшорах", - підсумовує Фірсов.

До речі, сім з десяти офшорних компаній, які фігурують у розслідуванні, вже подали позови до українських судів, щоб оскаржити рішення Краматорського суду та повернути кошти.

Генпрокурор Юрій Луценко поки не коментував скандал. Але від його прес-секретаря Лариси Сарган стало відомо, що в середу, 17 січня, він відзвітує про хід спецконфіскації коштів Януковича і його оточення на засіданні парламентського комітету з національної безпеки і оборони. Можливо, там можна буде почути відповіді на питання, яких до генпрокурора накопичилося чимало.

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми