"Мирний план" Дональда Трампа щодо врегулювання військового конфлікту між Україною та Росією може бути заснований не на геополітичних, а на економічних інтересах США, пише німецьке видання Bild. Останнім часом все частіше згадуються корисні копалини України, які можуть зацікавити американський бізнес. Проте, мабуть, це не єдине, що наша країна може запропонувати потенційним інвесторам. "Апостроф" розбирався, у чому збігаються економічні інтереси Києва та Вашингтона, і чи будуть готові США захищати свої інвестиції в Україні від непроханих гостей.
В основу мирного врегулювання збройного конфлікту між Росією та Україною, яке, як очікується, активно просуватиметься обраним президентом США Дональдом Трампом, ляжуть насамперед економічні інтереси Сполучених Штатів. Про це написало німецьке видання Bild.
Трамп, який сам є бізнесменом, і до того ж спирається на впливові ділові кола США, може виявити інтерес до України з точки зору вкладення інвестицій та отримання прибутку, що стане важливим чинником більшої підтримки нашої країни з його боку.
Зокрема Bild посилається на американського сенатора-республіканця Ліндсі Грема, який в етері телеканалу Fox News, що підтримує Трампа, назвав Україну "найбагатшою країною Європи".
"Найбагатша країна в Європі за запасами рідкісноземельних елементів - це Україна. Вартість цих рідкісноземельних елементів складає від двох до семи трильйонів доларів. Україна є житницею для світу, що розвивається. 50% всієї їжі, що поставляється в Африку, надходить з України, - заявив сенатор Грем. - Це надзвичайно важливо, що українці готові співпрацювати з нами, а не з росіянами. Тому в наших інтересах, щоб Росія не захопила цю територію. Ми повернемо свої гроші, збагатимося на рідкісних землях, і Україна також виграє".
Про те, що містять у собі українські надра, і чим вони можуть зацікавити західних партнерів, зокрема США, "Апостроф" писав раніше.
Судячи з усього, Ліндсі Грем досить давно лобіює ідею українського "ельдорадо", багатствами якого наша країна готова "поділитися" з США. Є інформація, що сенатор допомагав у підготовці Плану перемоги, який був представлений як чинній американській адміністрації, так і майбутній, і що нібито авторству Грема належить пункт Плану про спільне із Заходом використання українських природних ресурсів.
Нагадаємо, в Україні найперспективнішими з комерційної точки зору є родовища титану, графіту і, ймовірно, урану. Є також значні запаси літію, проте вони, швидше за все, будуть складнішими у розробці порівняно з аналогічними родовищами Південної Америки.
Чи будуть ці ресурси цікаві інвесторам із США?
"Корисними копалинами американці ніколи не цікавилися. Чому вони зараз мають зацікавитися, - це велике питання. Додана вартість зараз зовсім не в корисних копалин", - сказав у розмові з "Апострофом" інвестиційний банкір та фінансовий аналітик Сергій Фурса.
Проте, як пише видання The Washington Post, українським літієм може зацікавитися підприємець Ілон Маск, який останнім часом став особливо близьким до Трампу. Як відомо, серед основних бізнесових інтересів Маска – розвиток електромобілів, для батарей яких літій є головним компонентом.
Не літієм єдиним
Проте викопні ресурси – це далеко не все, що Україна може запропонувати західному, в тому числі – і насамперед – американському бізнесу.
По-справжньому цінним активом є земля, причому це не лише те, що знаходиться під нею, а й те, що на ній вирощується (нагадаємо, про це також говорив Ліндсі Грем). Тобто йдеться про аграрний бізнес, який функціонує досить успішно, навіть попри війну.
"За багатьма культурами ми у першій десятці світових виробників - соняшникова олія (як сільгоспкультура - соняшник - "Апостроф"), всі види зернових, ріпак тощо, і, безумовно, це може бути цікаво інвесторам", - сказав у коментарі "Апострофу" координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.
З іншого боку, закордонні агрохолдинги, в тому числі, американські (зокрема Bunge, ADM, Cargill) вже працюють на українському ринку. А це означає, що масового приходу інвесторів з-за океану навряд чи варто чекати.
Ще один перспективний напрямок, на думку експерта, - метал, його обробка та виготовлення з нього напівфабрикатів та готових виробів (тут, крім традиційної металургії, непогані шанси у сфері видобутку та обробки титану – "Апостроф").
Нещодавно екс-глава ЦРУ і колишній держсекретар США у першій адміністрації Дональда Трампа Майк Помпео (який, ймовірно, залишиться без посади під час другого президентського терміну Трампа), який входить до складу директорів компанії "Київстар", заявив, що український телекомунікаційний гігант може бути проданий американським інвесторам.
Є інформація, що уряди США та України підтримують потенційну угоду щодо купівлі "Київстару" американськими компаніями.
"Не можна сказати, що сфера телекомунікацій бурхливо зростає – вона стала, і це активи, які можна придбати і заробляти на них передбачувані цифри, – каже Олег Гетман. – А тому важко сказати, чи зацікавляться інвестори, чи купуватимуть. На мою думку, для інвесторів є набагато більш цікаві та швидкіше зростаючі активи, в які можна інвестувати".
З іншого боку, деяких зарубіжних інвесторів така ситуація, мабуть, влаштовує – цього року компанія lifecell, яка є третім за величиною мобільним оператором України, перейшла під повний контроль французького мільярдера Ксав'є Ньєля (володіє французькою телекомунікаційною групою Iliad). Нагадаємо, другий вітчизняний оператор мобільного зв'язку – "Vodafone-Україна" – з 2019 року перебуває у власності азербайджанського бізнесмена Насіба Хасанова, який у 2024 році придбав "Об'єднану гірничо-хімічну компанію" (ОГХК), що є лідером з видобутку та переробки титанової руди в Україні.
Банки, IT, "оборонка"
Зарубіжні інвестори (і американські серед них) також можуть звернути увагу на український банківський сектор.
"Найближчим часом, сподіваюся, буде розпродаж низки державних банків (частка держави в цьому секторі перевищує 60% - "Апостроф"), і це може зацікавити інвесторів, оскільки банківський сектор через низку причин – зокрема через купівлю великої кількості держоблігацій – швидко зростає, і прибутки там значні, – пояснює Олег Гетман. – Однак не можна сказати, що це надовго, це збережеться у найближчі кілька років".
На сьогоднішній день український уряд готує приватизацію принаймні двох фінустанов - "Сенс Банку" (колишнього "Альфа-Банку", конфіскованого у російських олігархів Леоніда Фрідмана та Петра Авена, які також мають великий пакет акцій у "Київстарі") та " Укргазбанку". Останній до приватизації готує Міжнародна фінансова корпорація ((IFC), яка є підрозділом Світового банку.
Але чи готові американські банківські групи придбати ці активи?
"У нас поки немає жодного підтвердження того, що хтось із Америки хоче щось купити в Україні", - каже Сергій Фурса.
Але те, що напевно викличе інтерес закордонного бізнесу і забезпечить приплив інвестицій, - це сегмент високих технологій.
"Наша країна багата талантами - це IT, R& D (розробка та впровадження нових технологій). Останнім часом є напрацювання в military tech (високотехнологічні озброєння) - це те, що може бути цікавим, при цьому навіть зараз (до завершення війни), тому що всі новітні зразки зброї, безпілотники, наземні дрони, морські дрони – це те, що зараз цікавить світ, і це можна випробовувати прямо тут, прямо по ворогу" , - каже Олег Гетман.
Нагадаємо, німецький концерн Rheinmetall вже запустив в Україні один свій завод, і ще кілька будуються. Нещодавно в Україні відкрилася філія французько-німецького концерну KNDS (є виробником танків Leopard та гаубиць Caesar). У листопаді радник президента України зі стратегічних питань Олександр Камишін повідомив, що вже понад десяток європейських оборонних компаній мають в Україні представництво чи спільне виробництво.
З американськими компаніями поки що все не так райдужно, але, все ж таки, і тут теж намічаються деякі перспективи. Так, нещодавно корпорація Northrop Grumman заявила про свій намір почати виробництво в нашій країні боєприпасів.
Тож чекаємо появи представництв Boeing та Lockheed Martin.
Стати потрібними Америці
Таким чином, очікування щодо залучення до нашої країни великих американських інвестицій, ймовірно, дещо завищені.
"Поки що нічого не говорить про те, що буде сюди масовий прихід (інвесторів), - каже Сергій Фурса. - У нас дуже маленька економіка, вона дуже далеко від США. Якщо це зміниться, це буде дуже добре ".
Тому Україна має чимось зацікавити американців.
"Сьогодні ми їм не цікаві - ми цікаві їм тільки з погляду геополітики, - сказав у коментарі виданню експерт у галузі оборони та безпеки Іван Ступак. - Чому Ізраїль цікавий Сполученим Штатам? Не завдяки політичному чи етнічному лобі - він цікавий тим, що він може дати США. Він може дати те, чого Сполучені Шатти просто не мають".
В якості прикладів він навів програму Cellebrite, яка дозволяє зламувати iPhone, а також шпигунську програму віддаленої установки Pegasus, за допомогою якої можна прослуховувати телефонні розмови та читати текстові повідомлення.
"Це тільки два приклади, те, що лежить на поверхні. Ізраїль важливий для Сполучених Штатів. І, коли Україна матиме те, що використовують Сполучені Штати, і Сполучені Штати не зможуть це замістити, то, природно, вони будуть вписуватися за нас, будуть давати зброю, давати гроші", - пояснив Іван Ступак.
Зацікавити американців можна високими технологіями. А можна й рідкісними і рідкісноземельними металами. І якщо комусь не подобається, що наші природні багатства дістануться американцям, нехай краще подумають про те, що вони можуть опинитися в руках російських загарбників. І тоді про інвестиції мови точно не буде.
"Щоб займатися, наприклад, видобутком літію, потрібні роки. До того ж ми будемо наполягати на переробці, і це будуть додаткові підприємства, інвестиції, робочі місця, і це все потрібно. І це потрібно було робити давно", - резюмував Іван Ступак.