Європейський Союз ввів нові санкції щодо "тіньового" танкерного флоту, за допомогою якого Росія транспортує свою нафту в обхід раніше накладених на неї обмежень, а США мають намір ще більше посилити аналогічні санкції. Такі заходи, по ідеї, мають істотно зменшити доходи РФ і, як наслідок, підірвати її можливості продовжувати війну. Але чи так це насправді? "Апостроф" розбирався у ситуації.
Країни Заходу серйозно взялися за нафтову галузь Росії, яка, як і раніше, є основним донором бюджету країни-агресорки.
На сьогодні нафтогазові доходи (у яких домінуючу роль відіграє саме нафта) становлять близько третини всіх бюджетних доходів РФ. При цьому за останні два роки вони знизилися з 40% до 30%.
Країни Заходу ввели перші санкції щодо російської нафти ще наприкінці 2022 року – так звану "стелю" цін у розмірі 60 доларів за барель, що мало суттєво обмежити доходи країни-агресорки.
Проте незабаром РФ налагодила поставки нафти на світовий ринок, в першу чергу, в Індію та Китай, в обхід санкцій за допомогою так званого "тіньового" флоту, який вона сформувала шляхом купівлі або оренди старих, а часом і взагалі списаних танкерів у судновласників із сумнівною репутацією. При цьому нерідкі випадки, коли російська нафта потрапляє і в Європу, незважаючи на існуючу заборону, і відбувається це через те, що в морі нафту переливають з танкера в танкер, після чого її російське походження встановити вже не можна (та ніхто особливо і не намагається це робити).
Американці та європейці неодноразово порушували питання необхідності позбавити Росію цього "тіньового" флоту, а також ще більше знизити цінову "стелю", проте реальних кроків у цьому напрямку майже не було.
І ось на третій рік війни щось, схоже, почало змінюватись.
Першими, як це часто буває, стали США, які минулої осені запровадили санкції проти суден "тіньового" танкерного флоту РФ, при цьому обмеження найближчим часом можуть стати ще суворішими.
"Тут є кілька можливостей. Ми не розкриваємо конкретні деталі санкцій, але ми точно звертаємо увагу на нафтові доходи, і якщо ми зможемо знайти способи ще більше знизити доходи Росії від продажу нафти, це, я думаю, зміцнить позиції України", - заявила днями міністр фінансів США Джанет Єллен.
При цьому у американської адміністрації, що йде, залишається не так багато часу, у зв'язку з чим, їй доведеться запроваджувати анонсовані заходи у терміновому порядку.
У свою чергу, Європейський Союз 16 грудня затвердив 15-й пакет санкції проти РФ, частиною якого стали заходи щодо "тіньового" флоту (на сьогодні у списку 79 суден).
До режиму санкцій приєдналася і Велика Британія.
Крім того, 12 європейських країн - Німеччина, Велика Британія, Польща, Нідерланди, Швеція, Норвегія, Данія, Фінляндія, Литва, Латвія, Естонія та Ісландія - координуватимуть дії щодо запобігання діяльності "тіньового" флоту РФ у Балтійському та Північному морях аж до протоки Ла-Манш. Очікується, що перевірки будуть зосереджені на питаннях страхування суден, а також на екологічних моментах.
Чи не дуже швидко ми біжимо?
Але наскільки ефективними будуть нові санкції?
"Побачимо, як вони будуть застосовуватися. Життя вони їм ускладнять, але незрозуміло, до якої міри. Поки що важко сказати", - заявив у розмові з "Апострофом" директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко.
Він також зазначив, що поняття "тіньовий" флот, що використовується сьогодні, не зовсім коректне.
"Всі ці танкери відомі, вони всі моніторяться, це не якісь піратські кораблі, про які ніхто нічого не знає, звідки вони і чиї", - пояснив експерт.
Керівник спеціальних проєктів науково-технічного центру "Псіхєя" Геннадій Рябцев, у свою чергу, оцінює останні санкційні обмеження Заходу щодо російської нафти з великим скепсисом.
"За великим рахунком, нічого не змінилося. Вийшли на 79 танкерів, але їх же шість сотень. Це оціночні дані, ну тоді потрібно зі списком визначитися. Можна ж було за два роки визначитися з переліком танкерів, які возять російську нафту - адже це не голка в стозі сіна, - сказав експерт у коментарі виданню. - І якщо вони такими черепашими кроками будуть просуватися до введення санкцій на всі танкери, то незрозуміло, скільки років мине".
Рябцев також розкритикував плани європейців щодо спільного моніторингу морських шляхів.
"Це все показуха, коли всі вистрибують із штанів, щоб продемонструвати солідарність з українським народом, але при цьому потрібно щоразу стояти на колінах, щоб випросити хоч щось реальне", - заявив він.
На його думку, нові санкції принципово нічого не змінять: "Можливо, десь будуть логістичні складності щодо заміни однієї іржавої балії на іншу".
Володимир Омельченко не такий песимістичний.
"З точки зору моніторингу ризиків для екології - це правильне рішення, і воно ускладнить Росії логістику, вимагатиме від неї додаткових витрат для перестрахування, можливо їм доведеться використовувати інші, дорожчі танкери, - розповідає експерт. - Але сказати, що це повністю заблокує російський експорт, я думаю, це було б дуже й дуже оптимістично".
Можливо більш дієвий вплив на країну-агресорку матиме зниження цін на нафту, очікуване в 2025 році, оскільки, як ми пам'ятаємо, грошові надходження від експорту нафти та газу забезпечують близько третини всіх бюджетних доходів РФ, значну частину яких вона спрямовує на війну з Україною.
Як раніше писав "Апостроф", завдяки анонсованій політиці наступного президента США Дональда Трампа щодо збільшення нафтовидобутку та очікуваних дій Саудівської Аравії щодо нарощування нафтового експорту, світові котирування нафти наступного року можуть обвалитися з нинішніх 70-75 доларів до 30-40 доларів за барель.
Ефект від зниження нафтових цін буде особливо відчутним у синергії зі станом російської економіки, що стрімко погіршується. І це може підірвати здатність країни-агресорки продовжувати злочинну війну або, принаймні, зробити її набагато згідливішою під час обговорення мирних ініціатив.
"Всупереч пропаганді, коли Росія сяде за стіл мирних переговорів, їй загрожуватимуть стагфляція та самогубне банкрутство", - йдеться у нещодавній статті французького видання Le Monde.
Пропаганда не допоможе
Економічні проблеми Росії безпосередньо пов'язані з санкціями, які проти неї запровадили цивілізовані країни за розв'язану війну проти України, а також із самогубними діями самої російської влади, яка всі свої зусилля зосередила на військово-промисловому комплексі за рахунок усіх інших галузей.
Одним із головних сигналів того, що в економіці РФ не все гаразд, є інфляція.
"Незважаючи на те, що офіційна статистика дає приблизно 9%, альтернативні підрахунки вже показують набагато більшу інфляцію - близько 22%", - сказав у коментарі "Апострофу" керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.
Ще один важливий симптом – облікова ставка на рівні 21% з перспективою подальшого зростання. Підвищення ставки центробанку є стандартним інструментом стримування зростання цін, але часто ціною уповільнення економічного зростання. При цьому в РФ інфляція продовжує прискорюватися попри зростаючу ставку.
"Якщо буде 23%, інвестиційні програми скорочуватимуться, при тому, що відсутні іноземні інвестиції. Ми це все бачимо у відображенні ситуації на фондовому ринку - він весь у "червоній зоні" (тобто він знижується - "Апостроф)". А "Газпром" взагалі впав до майже 1 долара за акцію (що є мінімумом з січня 2009 року в розпал світової фінансової кризи)" , – каже Несходовський.
Також насторожує ситуація із російським рублем. І навіть не сам факт його недавнього обвалу, а колосальні коливання курсу: "У стабільній економіці не може бути коливань на рівні 15-20%".
Таким чином, констатує експерт, жодного економічного зростання в Росії немає, а є лише пропаганда та маніпуляції.
"Ситуація з економікою в Росії дуже плачевна, і це справді економічне самогубство, - каже Ілля Несходовський. - І я оцінюю навіть заморозку війни (не кажучи про більш сталий мир) позитивно за умови, що жодних санкцій не буде знято. У цьому випадку один рік - і російська економіка впаде через ті дисбаланси, які на сьогоднішній день існують".