RU  UA

Вівторок, 3 грудня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.30
Банки

Тепер лише у дерев'яних: "Газпромбанк" відключають від розрахунків у доларах

Це останній великий банк РФ, який має можливість здійснювати валютні перекази

Це останній великий банк РФ, який має можливість здійснювати валютні перекази Фото: "Газпромбанк"

Починаючи з 27 січня, російський "Газпромбанк" припинить розрахунки в доларах через відмову американських контрагентів обслуговувати його кореспондентські рахунки. У банку стверджують, що на його роботу це ніяк не вплине, і про жодні санкції не йдеться. Проте Захід надсилає російському керівництву цілком прозорий сигнал – тиск посилюватиметься. Питання лише в тому, коли буде завдано останнього нищівного удару.

Читайте також: Почався незворотний процес: як Росія програла "газову війну" з Європою

"Газпромбанк", єдиний на сьогодні великий банк Росії, який продовжує здійснювати розрахунки в іноземній валюті, з 27 січня зупинить транскордонні перекази у доларах США. Про це повідомляє прес-служба банку.

Фінустанова пояснює таку зміну у своїй діяльності тим, що два американські банки - JPMorgan Chase Bank і Bank of New York Mellon - вирішили більше не обслуговувати його кореспондентські рахунки.

У "Газпромбанку" запевняють, що припинення доларових переказів ніяк не вплине загалом на його роботу. Також наголошується, що залишаються доступними перекази в інших валютах.

Крім того, у банку стверджують, що не йдеться про санкції проти нього.

Ще не санкції

Нагадаємо, фактично всі великі російські банки, зокрема "Сбербанк" та ВТБ, відключені від міжнародної системи платежів SWIFT. І в цій ситуації "Газпромбанк", по суті, став у Росії єдиним каналом щодо міжнародних платежів.

Можна сказати, що "Газпромбанк" багато в чому навіть замінив Центробанк РФ, закордонні активи якого заморожені внаслідок запровадження проти нього західних санкцій. І саме через "Газпромбанк" здійснюються наразі розрахунки за російські товари – газ, нафту та іншу сировину.

При цьому "Газпромбанк" задіяний у фінансуванні війни РФ проти України, тому наша країна неодноразово закликала союзників ввести санкції проти нього, включаючи відключення від SWIFT.

Однак чи можна говорити про те, що Захід нарешті прислухався до наших закликів і ввів проти "Газпромбанку" санкції?

Поки що, мабуть, про повноцінний санкційний режим не йдеться. Але тиск на все ще непідсанкційну фінустанову наростає.

"Банку потрібно буде шукати в РФ партнера щодо розрахунків, у якого ще не закриті коррахунки в американських банках, - сказав у коментарі "Апострофу" економіст, колишній член ради Національного банку України (НБУ) Віталій Шапран. - А отже, розрахунки для нього стануть дорожчими і клопітнішими".

При цьому, додамо від себе, таких банків у Росії практично не залишилося, а серед системоутворюючих їх зовсім немає.

Але для "Газпромбанку" поки що зберігається можливість вести розрахунки в іноземній валюті, окрім американських доларів, - наприклад, у євро.

"Виходить, що банк все ще не в списку найжорсткіших санкцій і він, крім того, намагається знайти для себе юридичні лазівки для продовження роботи", - розповів виданню аналітик компанії "Центр біржових технологій" (ЦБТ) Максим Орищак.

В очікуванні повномасштабного удару

Але ілюзій у росіян не повинно залишатись.

"Я думаю, що президенту РФ подали ясний сигнал, що західні партнери не гратимуть за його правилами навіть у дрібницях", - каже Віталій Шапран.

Таким чином, санкційна політика щодо РФ й надалі посилюватиметься.

За словами Шапрана, було б доцільно звести всі розрахунки Заходу з країною-агресором до одного-двох російських банків зі 100%-м іноземним капіталом: "І обмежити їхній функціонал, наприклад, поверненням боргів та імпортом продовольства, - санкційна політика йде саме в цьому напрямку".

А там, бач, недалеко і до повної ізоляції російської банківської системи.

Максим Орищак вважає, що рано чи пізно всі російські банки будуть відключені від SWIFT, і станеться це тоді, коли Захід, передусім Європа, не матиме інтересу до співпраці з Росією.

"По суті, мають закінчити дію всі довгострокові контракти, які були укладені до війни, і тоді російська економіка отримає повномасштабний удар, який Захід почав завдавати санкційним тиском ще з конфлікту 2014-2015 років, - пояснює експерт. - Всі санкції проти Росії - це не миттєва вигода, а довгостроковий план розриву всіх політичних, економічних та ділових відносин, які були раніше. Усім дають час перебудуватися до життя в нових реаліях - без цієї країни як ринку збуту та експортера корисних копалин".

Новини партнерів

Читайте також

П'ять ознак банку, якому не можна довірити свої гроші за жодних обставин

Завищена ставка депозиту, порушення вимог регулятора, скандали, сумнівна репутація та збитковість говорять про ненадійність банку

Навіщо Нацбанк обмежує перекази з картки на картку і чи вдарить це по волонетрах

Обмеження переказів з картки на картку спрямовані на боротьбу з діяльністю нелегального бізнесу та ухиленням від податків

В Україні збираються розкрити банківську таємницю: чим це загрожує кожному українцю

Заходи щодо протидії відмиванню грошей у рамках реалізації Плану Ukraine Facility можуть поставити під загрозу банківську таємницю в Україні