RU  UA

Вівторок, 21 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  42.05
Валютний ринок

Якщо не прилетить "чорний лебідь": яким буде курс гривні до літа

На початку квітня за долар давали 37 гривень

На початку квітня за долар давали 37 гривень Фото: Pixabay

Валютний курс постійно знижувався з початку 2023 року і в перших числах квітня досяг рівня 37 гривень/долар, однак із середини місяця знову почав підвищуватися. "Апостроф" з'ясовував, із чим пов'язані такі зміни, чи можна говорити про новий тренд на валютному ринку, і яким буде курс долара до гривні до літа.

Американський долар, який на початку квітня помітно подешевшав, до кінця місяця знову зміцнюється по відношенню до гривні.

Так, 4 квітня середній курс готівкового долара в українських банках становив у середньому 37-37,6 гривні, а на "чорному" ринку - 37-37,2 гривні.

Тоді готівковий курс наблизився до офіційного курсу Національного банку України (НБУ), який утримується на рівні 36,6 гривні/долар, і багато фахівців стали всерйоз розглядати ймовірність ще більшого скорочення розриву між ними.

Втім, вже в наступні дні готівковий курс трохи підвищився, а останнім часом долар зміцнився ще суттєвіше.

Читайте: Щастя не в грошах: як росіянам блокують рахунки за кордоном

Так, станом на 21 квітня, у банках середній курс купівлі долара становив 37,7 гривні, продажі – 38,2 гривні. Напередодні "зелений" коштував на 15-20 копійок менше.

У небанківських обмінних пунктах курс долара був порівнянним – 37,68–38,25 гривні. Щодо "чорного" ринку, то в останній робочий день минулого тижня він перевалив за 38 гривень. На купівлі він становив 38,1 гривні, на продажі – 38,25 гривні. За добу долар тут подорожчав більш ніж на 20 копійок.

Чинники зміцнення більше не діють

Що ж спричинило нинішнє послаблення гривні?

За словами інвестиційного банкіра та фінансового аналітика Сергія Фурси, дія факторів, які сприяли зміцненню гривні на початку місяця, закінчилася, у зв'язку з чим відбулося коригування курсу.

Нагадаємо, що одним з таких факторів стала посівна, що почалася, в контексті продовження "зернової угоди". Тоді аграрії переводили свої валютні запаси у гривню, щоб купити посівний матеріал, добрива, а також для оновлення техніки.

Але, за гіркою іронією, аграрна сфера стала цього разу одним із чинників ослаблення національної валюти.

"Зараз з'явилася можливість поспекулювати на проблемі українського аграрного експорту - поки це саме спекуляція, тому що до фінансових потоків це ще не дійшло. Але вже можна трохи відтягнути курс вище", - сказав Фурса у коментарі "Апострофу".

Українські аграрії небезпідставно стривожені обмеженнями, що вводяться в ЄС на наш експорт, погоджується фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

"Посівна вже йде, і аграрії не знають, що їм сіяти, і які площі засівати, тому що не впевнені, що зможуть продати свою продукцію", - сказав він виданню. - Як відомо, аграрний експорт є одним із двох головних донаторів валютної виручки (другий донатор - це сфера IT)".

Пшеничне поле у Рівенській областіФото: Wikipedia

Відповідно, скорочення надходжень валюти (а поки що навіть очікування такого скорочення) створює додатковий тиск на гривню, що сприяє її ослабленню.

Крім того, великодні свята, на які в Україну приїхали люди, які перебувають у Європі як біженці, закінчилися, і продаж валюти з їхнього боку припинився: " Тієї кількості пропозиції готівкової валюти вже немає, при тому, що кількість покупців залишилася на тому ж рівні".

Що, знову-таки, чинило додатковий тиск на гривню.

Долар в очікуванні наступу ВСУ

Сьогодні, як, втім, і завжди, українці хотіли б знати: чи продовжиться девальвація гривні, чи валютний курс стабілізується, чи нацвалюта знову зміцниться?

Сергій Фурса прогнозує, що найближчим часом, швидше за все, якщо не прилетить якийсь "чорний лебідь", курс залишиться приблизно в тому самому діапазоні, що й зараз.

"Можливо, що курс зросте на кілька відсотків. Курс плюс-мінус 39 гривень - цілком може зберегтися до літа", - каже аналітик.

У свою чергу, фінансовий експерт Василь Невмержицький вважає, що зараз гривня має всі шанси повернути раніше втрачені позиції.

У коментарі "Апострофу" він сказав, що через великодні свята – спочатку в Європі та США, а потім і в Україні, банки, які займаються транспортуванням готівкової валюти, не змогли завезти її до нашої країни в достатній кількості.

"Свята закінчилися, і, думаю, вже найближчими днями попит на готівкову валюту буде задоволений, і готівковий курс повернеться до колишніх значень, - каже Невмержицький. - Курс продажу протягом найближчих місяця-двох перебуватиме в діапазоні 37,4-37,6 гривні".

Андрій Шевчишин менш оптимістичний: " Я бачу, що ми рухаємося в зону 39 (гривень за долар). А далі будемо дивитися".

Він звернув увагу на те, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує середній курс долара в 2023 році на рівні 40,7 гривні. "Ці прогнози розрахункові, але, з іншого боку, вони узгоджені. І в цей бік ми рухатимемося у разі збереження всіх поточних тенденцій" , - сказав експерт.

Втім, валютний курс найближчими місяцями залежатиме від багатьох чинників, зокрема, від того, як долатиметься криза, пов'язана із забороною нашого експорту, а також від ситуації на фронті.

"Ми були і на 42-х, а на "чорному" ринку курс і до 46 гривень доходив. Я не думаю, що ми підемо в такі високі цифри. На даному етапі я припустив би, що до літа у нас можливі коливання 38- 40 гривень/долар. Чи можливий курс 37? - Так, такий варіант можливий, якщо для нас все позитивно складеться, і, наприклад, активна фаза бойових дій завершиться влітку", - резюмував Шевчишин.

Читайте також: Польща по зернятку клює: чому країни ЄС забороняють аграрний імпорт із України

Новини партнерів

Читайте також

Не тільки Гренландія: чому дешевшає євро, і до чого тут Трамп

Є велика ймовірність, що у 2025 році курси долара та євро зрівняються, в Україні валютна пара може досягти рівня 47 гривень

Трамп "підняв" долар: що буде з гривнею та іншими валютами

Курс долара в Україні до кінця 2024 року буде в районі 42 гривень, 2025 року курс може зрости до 45-48 гривень

Яким буде курс долара в Україні до кінця 2024 року та у 2025 році: прогнози уряду та експертів

Курс долара до кінця 2024 року, швидше за все, перевищить 42 гривні, у 2025 році курс перебуватиме в діапазоні 44-46 гривень