RU  UA

Четвер, 23 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.80
Фiнанси

Трамп як мем: навіщо президенту США власна криптовалюта

Чи потіснить $TRUMP традиційні криптомонети Bitcoin та Ethereum?

Чи потіснить $TRUMP традиційні криптомонети Bitcoin та Ethereum? Фото: Trump coin website

Президент США Дональд Трамп обзавівся власною криптовалютою, яка прогнозовано сколихнула весь фінансовий світ. Його приклад наслідувала перша леді США Меланія Трамп, що також не залишилося поза увагою трейдерів. "Апостроф" з'ясовував, що являє собою $TRUMP, і яких "сюрпризів" від нього можна очікувати в майбутньому, а також чи варто українському президенту запозичити криптовалютний досвід свого американського колеги.

Президент США Дональд Трамп продовжує фонтанувати ідеями. Ще до своєї інавгурації, яка відбулася 20 січня, і сама по собі наробила багато галасу, він запустив власну криптовалюту.

Мемкоїн $TRUMP з'явився світові 18 січня і протягом двох днів був активом, що найшвидше зростав. Капіталізація монети на піку сягала 15 мільярдів доларів, її курс – 73 доларів.

Дружина Трампа Меланія вирішила не відставати від чоловіка і наступного дня, 19 січня, запустила власну криптовалюту - мемкоїн $MELANIA. За перші півгодини свого існування його ринкова капіталізація досягла 4 мільярдів доларів, пікова вартість монети становила 13 доларів.

При цьому мемкоїн Меланії на якийсь час навіть викликав падіння курсу криптовалюти її чоловіка, хоча згодом $TRUMP знову почав дорожчати.

Станом на ранок середи, 22 січня, $TRUMP коштував понад 41 долар, за $MELANIA давали вдесятеро менше.

Перша леді США Меланія Трамп

Під час свого першого президентського терміну Дональд Трамп із великою недовірою ставився до криптовалют, називаючи їх шахрайством. Однак за час відсутності в Білому домі він кардинально переглянув своє ставлення до цього виду активів, пообіцявши крипторинку всіляку підтримку.

Найвідоміша у світі криптовалюта Біткоїн позитивно відреагувала на запуск криптоактивів Трампів – 20 січня, незадовго до інавгурації 47-го президента США, його курс досяг 109 114 доларів, що стало черговим рекордом. Щоправда після самої інавгурації Біткоїн трохи подешевшав, і станом на ранок 22 січня торгувався за ціною 104,8 тисячі доларів.

На думку деяких аналітиків, Біткоїн просів через те, що Дональд Трамп нічого не сказав про крипту у своїй інавгураційній промові.

Трохи мем, трохи коїн

Але повернемося до мемкоїна Трампа. Але для початку визначимо, що ж це таке - мемкоїн.

Це поняття складається з двох слів: коїн - англійською монета (coin), і мем (meme англійською, до речі, вимовляється як мім) - одиниця культурної інформації у вигляді ідеї, символу, слова або образу.

Відповідно, мемкоїн — це феномен на стику інтернет-культури та фінансового ринку.

Мемкоїни зазвичай мають низьку внутрішню вартість, у них немає функціональності, і вони нічим не забезпечені (Біткоїн, наприклад, потрібно майнити). При цьому цінність мемкоїна визначається популярністю та розкрученістю його мема (наприклад, особистістю Дональда Трампа). Мемкоїнам, як і мемам, властива вірусність, яка підтримується в соціальних мережах. Однак популярність – річ непостійна, а тому вартість мемкоїну може обвалитися так само швидко, як і злетіти.

Першою "мемною" криптовалютою вважається Dogecoin, яка була створена в 2013 році у вигляді жарту та пародії на Біткоїн. Мемом Dogecoin є зображення собаки породи сіба-іну на ім'я Кабосу. При цьому, незважаючи на її гумористичний характер, монета торгується на біржах та інвестиційних платформах, і вона також є обмеженим засобом платежу, хоча, як стверджує публічний прихильник Dogecoin Ілон Маск, монета незабаром прийматиметься до оплати Tesla, Starlink та іншими його компаніями.

На сьогоднішній день офіційний курс Dogecoin складає 36 центів, що, незважаючи на розкрученість і підтримку сильних світу цього, дуже мало, і це лише підтверджує несерйозність такого феномену як мемкоїн.

Перспективи чи загрози?

Тож як же таки ставитися до $TRUMP? Що це – жарт, пустушка чи перспективна криптовалюта та актив, який підходить для інвестування?

Дехто вже побачив у мємкоїні Трампа загрозу і, за іронією, назвав її шахрайством.

"Шахрайство – це коли говориться, що зроблено із золота, а насправді це мемкоїн, - сказав у коментарі "Апострофу" експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ. - Тут же все максимально прозоро: коїін – це монета, а мем – певний образ, в даному випадку, американського президента".

За його словами, аналогом мемкоїна є ювілейна монета, присвячена якійсь пам'ятній даті чи визначній особистості. "Тут же це перенесення чисто колекційного азарту з матеріальної сфери до цифрової", - додав Кущ.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин також не бачить у криптовалюті Дональда Трампа якогось шахрайства.

"Це хайп, це емоція, продаж емоцій, - розповідає експерт виданню. - Хтось хоче купити цю емоцію, хтось хоче її продати. Хтось хоче її обміняти на щось інше. Адже ми хотіли шоу? Чим це не казино?".

Чи є у криптовалюти Трампа перспективи?

"На найближчі чотири роки точно є" , - каже Олексій Кущ, сміючись.

Тим не менш, додає він, $TRUMP цілком може використовуватися в розрахунках, якщо знайдуться люди, які будуть готові приймати його як оплату.

Але з цим можуть виникнути складнощі.

"Вже є ті, хто стверджує, що заробили на цьому активі. Але не факт, що справді заробили. І їх (мемкоїни) ще треба продати, зафіксувати прибуток, а це навряд - нехай спробують продати, особливо, коли йдеться про мільйони", - каже Андрій Шевчишин.

За словами експерта, поки що $TRUMP повністю підпадає під визначення мемкоїна: "Про перспективи цієї монети можна буде говорити лише тоді, коли з'являться її великі власники, яким буде невигідно, щоб ціна падала. А тут поки що дике поле, дикий Захід" .

Слідом за російським кораблем

Принаймні одним із завдань запуску мемкоїна Дональда Трампа було показати серйозність його намірів щодо розвитку ринку криптовалют.

Проте, не всі учасники ринку підтримали президентський мем. Деякі з них вважають, що торгівля $TRUMP може дестабілізувати ринок, враховуючи, що йдеться про обсяги у кілька мільярдів доларів.

Втім, ця загроза може бути дещо перебільшеною.

"Мемкоїни випускаються тисячами, ми просто про них не знаємо. І вони не шкодять ринку. Вони живуть своїм життям, а нормальний крипторинок, який має під собою якусь основу, - своєю", - пояснив Андрій Шевчишин.

До того ж, ажіотаж навколо президентської криптовалюти незабаром, швидше за все, вщухне, і її монети стануть частиною колекцій ентузіастів.

Проте не можна заперечувати хайповість мемкоїнів, яку, на жаль, не роздивилися в Україні, незважаючи на її репутацію просунутої цифрової держави.

Вже після випуску $TRUMP у мережі з'явилися пропозиції президенту України Володимиру Зеленському створити власний мемкоїн.

"Якщо це може принести кошти, які потім направлять на підтримку армії, це було б корисною ініціативою", - сказав "Апострофу" фахівець з віртуальних активів та питань кібербезпеки Сергій Прокопенко.

При цьому треба враховувати той факт, що для випуску мемкоїна Дональда Трампа було обрано момент максимальної публічної уваги до його особистості, що й сприяло його максимальній монетизації.

"Йому (Зеленському) мемкоїн потрібно було випускати у 2019 році", - каже Андрій Шевчишин.

В Україні, втім, були спроби зловити хайп на мемах, але, як зазначив Олексій Кущ, у нас вирішили піти більш консервативним шляхом, випускаючи поштові марки.

Однак, за його словами, сучаснішою технологією є NFT-токени (криптографічні активи, засновані на технології блокчейн, які можна обмінювати та продавати - "Апостроф").

"Коли Україна була у світовому топі інформаційної уваги, можна було б за допомогою NFT-картинок збирати донати для ЗСУ" , - резюмував експерт.

Новини партнерів

Читайте також

Без "Зимової єПідтримки": кому з українців не дадуть "Вовину тисячу"

Українці, які перебувають за кордоном чи на окупованих територіях, не отримають Вовину тисячу, але це не точно

Куди інвестувати під час війни: три способи заробітку для простого українця

Для збереження заощаджень та заробітку українцям під час війни найбільше підійдуть відкриття депозиту, купівля держоблігацій та нерухомості

Банківські таємниці "Національного кешбеку": які ризики для українців

Розкриття банківської таємниці учасників програми Національного кешбеку навряд чи становить загрозу, але є ризик злому