RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Налоги

Ціна на бензин і дизель істотно зміниться: скільки коштуватиме автомобільне пальне влітку

З літа ціни зростуть до +11 гривень за літр

З літа ціни зростуть до +11 гривень за літр Фото: Pixabay

З лютого 2023 року в Україні спостерігається зниження цін на нафтопродукти. Однак за кілька місяців ситуація може змінитися, оскільки влада вирішила повернути довоєнні ставки акцизів та ПДВ на автомобільне пальне. "Апостроф" з'ясовував, наскільки подорожчає бензин, дизель та автогаз.

Україна повертається до довоєнних правил оподаткування. З 1 липня, як очікується, буде скасовано всі податкові пільги, які були запроваджені після російського вторгнення у лютому 2022 року. Про це в останніх числах березня заявив голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Зокрема очікується повернення ставки податку на додану вартість (ПДВ) на автомобільне пальне у розмірі 20%. Після початку війни, нагадаємо, вона була знижена до 7%.

Читайте: Що буде з цінами на пальне в Україні навесні: прогноз експертів

Спірне рішення

Гетманців заявив, що зниження податкових ставок було помилкою, оскільки воно призвело не до зменшення цін нафтопродуктів, а збільшення доходів трейдерів.

Проте з такою думкою багато хто не погоджується.

"Минулого року, коли ціна нафти сягала 140 доларів за барель, такий тиск для людей був дуже важким, якби вони платили, умовно кажучи, 80 гривень за літр. Крім того, тоді було погіршення логістики, руйнування інфраструктури, знищення вітчизняного виробництва (через обстріли було зруйновано Кременчуцький НПЗ, – "Апостроф"). Тоді це рішення було обґрунтовано. Воно було спрямоване на те, щоб зменшити соціальний тиск", - сказав у коментарі виданню керівник аналітичного спрямування мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

Читайте: Податки повертаються: чи виживе український бізнес

Разом з тим, більшу частину 2022 року ціни на пальне все одно зростали – через логістичні проблеми та дорогу нафту, зазначив у розмові з "Апострофом" експерт компанії "Нафторинок" Олександр Сіренко.

"Одночасно уряд усунувся від регулювання цін на ринку автомобільного пального, що призвело до того, що трейдери різко збільшили маржу, а ціни зросли до 60 і більше гривень за літр", - наголосив Сіренко.

Але таких цін давно немає. Кілька місяців поспіль вони знижуються, і станом на кінець березня виглядали так: бензин А-95 - 47 гривень/літр, дизельне пальне - 47,2 гривні/літр, зріджений автомобільний газ - 21,7 гривні/літр. Пальне дешевшає через падіння котирувань нафти та газу у світі та насичення вітчизняного ринку нафтопродуктів.

Але навіть сьогодні у вартості бензину та дизеля є надмірна націнка, яка становить понад третину ціни.

"В опті дизель можна придбати по 33-34 гривні за літр. Водночас вартість на заправках сягає 48-52 гривень. Тому у трейдерів є можливість не лише зберегти нинішні ціни, сплачуючи акциз за рахунок деякого скорочення своєї націнки, а й знизити їх до 46 гривень за літр. І це забезпечить операторам цілком достойний прибуток", - каже експерт.

Ціни зростуть

До речі, про акцизи. З 1 липня їх, як і ПДВ, планують повернути до довоєнного рівня.

Нагадаємо, у березні минулого року, коли ставку ПДВ на пальне знизили з 20% до 7%, також обнулили акцизи, які для бензину становили 213,5 євро/1000 літрів, для дизпалива – 139,5 євро/1000 літрів, для автогазу – 52 євро/1000 літрів.

Наприкінці вересня Верховна рада повернула акцизи, однак в усіченому вигляді для бензину та дизеля – 100 євро/1000 літрів (для газу акциз повернувся на довоєнний рівень у 52 євро/1000 літрів).

І ось із середини 2023 року акцизи повернуть у повному обсязі. Як і ставку ПДВ.

А це означає, що зростуть і ціни на пальне.

Оскільки найвищою буде ставка акцизу для бензину, то ціна на цей вид пального збільшиться найбільше.

За словами директора консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна, якщо виходити з цін, що склалися на сьогодні, то бензин А-95 подорожчає більш ніж на 11 гривень. Тобто якщо сьогодні за нього платять приблизно 47 гривень/літр, то після повернення повних ставок акцизу та ПДВ він коштуватиме понад 58 гривень/літр .

Експерт прогнозує підвищення вартості дизельного пального на 7,7 гривні/літр. Сьогодні літр дизеля коштує 47,2 гривні, отже, після 1 липня його ціна може досягти 55 гривень.

Менш помітно подорожчає скраплений газ, оскільки на нього вже встановлено довоєнну ставку акцизу, а тому вартість зросте лише за рахунок збільшення ПДВ.

За оцінками Сергія Куюн, ціна автогазу підніметься приблизно на 2,6 гривні/літр. Зараз він коштує понад 21,7 гривень/літр, таким чином у середині року ціна газу має підрости приблизно до 24,4 гривень/літр.

Від себе додамо, що якщо до 1 липня ціни на пальне будуть вищими, ніж сьогодні, наприклад, через подорожчання нафти, чого виключати не можна, оскільки низка нафтовидобувних країн, включаючи Саудівську Аравію, анонсувала скорочення нафтовидобутку, подорожчання виявиться більш суттєвим. Відповідно, якщо пальне продовжить дешевшати, його подорожчання після повернення ПДВ та акцизів буде менш відчутним.

Європейська ціна

Сергій Куюн вважає, що за нинішніх умов повернення довоєнних акцизів та ПДВ є логічним та виправданим кроком.

"Зрозуміло, що державі потрібні гроші, а люди на машинах куплять паливо за будь-яку ціну", - пояснив Куюн.

Крім того, за його словами, в Україні податки на пальне суттєво нижчі, ніж у країнах ЄС, тож їхнє майбутнє підвищення – це певна плата за нашу євроінтеграцію.

"Євросоюз у рамках роботи щодо нашого майбутнього членства каже, що нам потрібно піднімати податки хоча б до мінімальних європейських", - вважає експерт.

А це означає, що липневе підвищення, найімовірніше, не останнє.

Однак є й певні ризики, пов'язані із збільшенням податків та зборів.

За словами Куюна, до війни адміністрування паливних податків здійснювалося незадовільно.

"Високі податки завжди стимулюють схеми уникнення від сплати, і держава справлялася зі своїм завданням дуже погано. Ціни зростуть, але бюджет може не отримати той ефект, на який розраховує. Ці податки просто втечуть у кишені "бодяжників" і "схематозників"", – резюмував фахівець.

Новини партнерів

Читайте також

Оподаткування посилок в Україні: плюси та мінуси

Україні перед вступом до Європейського Союзу буде необхідно запровадити оподаткування міжнародних посилок

Не тільки фанати: чи змусять українців сплачувати податки з доходів, які вони одержують на іноземних інтернет-платформах

Масове оподаткування українських виробників контенту на платформі OnlyFans, а також в YouTube та TikTok виглядає досить сумнівним

Податки для ФОПів підвищать: якими будуть наслідки

Реформа спрощеної системи оподаткування позбавить Україну конкурентної переваги та знищить малий бізнес у країні