RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Місто

Не треба нікуди бігти: докладна інструкція у разі блекауту

Багато людей задаються питаннями, а що робити, коли світла не буде тривалий час

Багато людей задаються питаннями, а що робити, коли світла не буде тривалий час Блекаут – це не кінець світу Фото: facebook

Багато киян задаються питанням: що робити в разі повного блекауту у столиці? “Апостроф” зібрав інформацію від міської влади та комунальних служб на випадок різних ситуацій, які можуть трапитись унаслідок раптового припинення постачання електроенергії.

У найближчі місяці росія навряд чи зупинить енергетичний тероризм України. І хоча завдяки зусиллям наших сил ППО левова частка ракет збивається, та щось таки долітає і вражає об'єкти енергетичної інфраструктури. Тому киянам варто бути готовим до різного розвитку подій, зокрема і тривалої відсутності світла, тепла та води. Тож варто заздалегідь мати при собі всю інформацію. Бажано - записані під рукою адреси найближчих пунктів обігріву, магазинів, аптек та бюветів. І звісно, потрібні номери телефонів у разі критичних ситуацій.

Пункти незламності

Якщо в перші дні, коли влада заговорила про ці пункти, їх майже не було, то сьогодні вони більш-менш працюють. Це локації, де за будь-яких умов є світло, тепло, питна вода та Інтернет. У Києві таких точок є 530. Деякі з них обладнують як коворкінги - місця, де можна попрацювати з ноутбуком.

Читайте: На Київщині побільшало "Пунктів незламності": де знайти адреси

Такі пункти можуть прийняти від 40 до 500 людей одночасно. Якщо приходить більша кількість людей, до роботи пунктів незламності долучаються додаткові фахівці, які роблять усе можливе, аби прийняти всіх, хто того потребує.

Пункти незламності можуть знаходитись у приміщеннях ДСНС, міської та районної адміністрацій, на залізничному вокзалі, у школах, дитячих садочках та інших закладах та громадських місцях. Мапу з адресами та інформацією про те, що знаходиться у пункті та яким є графік його роботи, можна знайти на офіційному сайті пунктів незламності.

Поза тим, працюють так звані пункти незламності відповідального бізнесу. Це - магазини, аптеки, АЗК, відділення банків, кафе та ресторани. У них можна зігрітися і підзарядити гаджети. Інші послуги зазвичай є платними і встановлюються на розсуд власника бізнесу.

До речі, один із пунктів незламності знаходиться в Київському слідчому ізоляторі. Він працює цілодобово, обладнаний електрикою, теплом, інтернетом та альтернативним живленням, знаходиться за адресою Дегтярівська, 13.

Продукти, готівка, ліки

У столичній мерії оприлюднили список торгових центрів, магазинів та ринків, що працюватимуть в умовах блекауту. У КМДА попереджають, що графік роботи деяких з них в умовах довтотривалої відсутності електропостачання може бути скороченим.

Ліки можна буде купити в аптеках КП “Фармація” та деяких приватних, що обладнані резервними резервами живлення та зможуть працювати в умовах тривалого блекауту. Подбали й про домашніх улюбленців - у ветеринарних лікарнях, що входять до складу КП "Київська міська лікарня ветеринарної медицини", можна отримати діагностику та медичну допомогу для домашніх тварин навіть в умовах відсутності електропостачання. Крім того, продовжить роботу й Служба обліку та реєстрації тварин, яка також входить до складу комунального підприємства.

Читайте: Де тут можна зігрітися: як українці шукали Пункти незламності

Якщо блекаут раптом застав без готівки у кишені - гроші можна зняти на касах у магазинах, супермаркетах, аптеках та заправках. Максимальна сума готівки, яку можна отримати в одному пункті, становить 6000 грн. Для цього потрібно:

  • обрати будь-який товар, за який ви можете розрахуватись за допомогою карти чи Apple Pay;
  • перед оплатою повідомте касиру, що хочете зняти готівку;
  • введіть PIN-код карти на терміналі та підтвердіть операцію;
  • отримайте гроші.

Читайте: Якщо світло відключать на 6 та більше годин: українцям розповіли алгоритм дій

Кімната дитини

Найважче в нових умовах напевно тим, хто має немовля. У двох поліклініках Дарницького району є пункти обігріву та кімнати годування для малечі. Там можна приготувати їжу для себе та дитини, зігрітись та перевдягти малюка в чистому та затишному приміщенні, до того ж, можна безкоштовно отримати підгузки та засоби особистої гігієни.

Кімнати працюють з понеділка по п’ятницю у години роботи закладу за адресами:

  • КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2" Дарницького району м. Києва (вул. Вербицького, 5), пн-пт з 09.00 до 17.00;
  • КНП "Консультативно діагностичний центр дитячий Дарницького району м. Києва" (вул. Тростянецька, 8Д), пн-пт з 9.00 до 17.00.

Такі ж кімнати для немовля облаштовані у медичних закладах всього міста.

Міський транспорт

На час блекауту метро зупиняється й виконує роль сховища та пункту обігріву. Температура повітря в підземних станціях метро +12+14, тож для тих, хто хоче проводити там певний час, радять захопити теплі речі. На станціях метро є питна вода, санітарні вузли та місця, де можна підзарядити гаджет, а також доступ до інтернету.

Щоб потрапити до метро, при собі треба мати лише документ, що підтверджує особу.

На рейс по місту виходять автобуси, проїзд у яких буде безкоштовним.

Ліфт

Із відключеннями світла в Києві суттєво почастішали випадки, коли люди застрягають у ліфтах. Звісно, в наш час краще користуватися сходами, але! Що робити, якщо відключення застало вас у ліфтовій кабіні?

  1. Опанувати себе за допомогою технік дихання та медитації;
  2. Скористатись кнопкою виклику диспетчера або телефоном аварійно-ліфтової служби (його краще записати собі заздалегідь);
  3. Якщо цей метод не спрацював - телефонувати за номером 101;
  4. Якщо немає телефону або мобільного зв’язку - кликати на допомогу людей, які проходять повз.

Якщо під час перебування в ліфті стало зле, потрібно зняти верхній одяг, сісти на підлогу, витягши ноги. Пити воду, якщо є.

У КМДА повідомляли про встановлення 5000 екстрених боксів допомоги у ліфтах від соціально відповідального бізнесу. Екстрені бокси допомоги містять воду, вологі рушники, сухі серветки, одноразові стаканчики, печиво та заспокійливе. У багатьох будинках про такі бокси подбали самі мешканці, обладнавши їх власноруч.

Будемо сподіватися, що ці рекомендації не знадобляться у житті. Але варто знати всі ці моменти, щоб у разі необхідності і самому не панікувати і ближньому допомогти.