З моменту загадкової загибелі дев'ятьох радянських туристів на Північному Уралі минуло понад 60 років. За цей час історія "дятлівців", обросла всілякими версіями: від появи НЛО та Снігової людини до секретних експериментів КДБ, випадковими свідками якого нібито стали студенти.
Найвірогіднішою сьогодні залишається версія, висунута в тому ж 1959 році - причиною загибелі студентів могла стати "непереборна стихійна сила", лавина, яка зійшла в ніч на 2 лютого. Але й до неї знайшлося безліч питань: відсутність снігопаду в ніч трагедії, розрізаний зсередини намет туристів, розташування тіл на схилі гори, а також травми, подібні до тих, які зазвичай отримують в результаті ударів тупим предметом. Найчастіше жертви сходження лавин вмирають від нестачі кисню, та чи міг пласт снігу нанести дев'ятьом лижникам такі травми?
Відповісти на це питання вченим з Вищої технічної школи Цюріха в Швейцарії (ETH Zürich) допомогли творці мультфільму "Крижане серце", пише National Geographic з посиланням на журнал Communications Earth and Environment. У місцевій лабораторії звернули увагу на високий рівень анімації та технології руху снігу в картині, після чого запросили їх коди для створення імітації сходження сніжної плити на горі Холатчахль.
Тривимірне моделювання показало, що навіть мала кількість снігу могла стати причиною серйозних, нехай і несмертельних травм. Що ж стосується масивної сніжної брили, вона дійсно здатна нанести людині травми у вигляді перелому ребер, грудної клітини або черепа.
Ці дані зіставили з інформацією про травми загиблих туристів, а також додали кілька факторів, які значно ускладнювали ситуацію: нерівний рельєф гори Отортен, мороз і сильний вітер, вибір місця, в якому був встановлений намет туристів та інші.
Читайте також на theLime, чому досвідчені туристи, які знали "дятлівців" особисто, посміялися над детективним серіалом "Перевал Дятлова".
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime та дізнавайтеся про них швидше.