Восени у садівників закінчується гаряча пора, адже вже зібрано врожай майже всіх фруктів та овочів. У цей час можна завершити важливі роботи в саду та на городі, знезаразити ґрунт, а також підготувати грядки та рослини до зими. theLime вирішив докладніше розповісти про перевірені засоби, якими слід обробити дерева та кущі в середині осені.
Читайте також: Навіщо білити дерева восени і як це правильно робити: поради садівникам.
У середині жовтня, як правило, дерева і кущі починають готуватися до зими: їх кора потовщується, а бруньки повністю закриваються і стають невразливими для морозів. Разом із рослинами до зими готуються хвороби та шкідники – холодну пору року вони проведуть у неактивному стані у вигляді спор, лялечок, відкладених яєць. Щоб не дати їм розвинутися та захистити сад, можна використовувати препарати, якими не можна обприскувати дерева та чагарники у період вегетації (по листю).
Осінню обробку саду необхідно проводити тоді, коли повністю опало листя, але ще зберігаються плюсові температури (оптимально +5°С). Обприскувати при мінусових температурах не варто.
Читайте також: Чи потрібно прибирати опале листя в саду восени: аргументи за і проти.
Якими препаратами обробити сад восени від шкідників та хвороб?
Мідний купорос
Мідний купорос – давно відомий та популярний серед садівників препарат. Для осіннього обприскування саду його застосовуємо в концентрації 300 г на 10 л води (у склянці об'ємом 200 мл - 210 г). А якщо до мідного купоросу додати вапно, то вийде популярна у садівників всього світу бордоська суміш. Слід зазначити, що при її приготуванні потрібно дотримуватися певних правил. Для пізньоосіннього викорінюючого обприскування можна використовувати 3% розчин цього фунгіциду.
Залізний купорос
Для "чистого" саду, що умовно не хворіє, робимо концентрацію 200-300 г на 10 л води (у склянці об'ємом 200 мл - 180 г), якщо ж сад хворів, то 500 г на 10 л води. Можна також змішати для більшого ефекту "Карбамід" і залізний купорос, причому в тих же концентраціях, зробивши так звану бакову суміш. До речі, за допомогою 3% розчину залізного купоросу можна провести ефективну боротьбу з лишайниками на стовбурах і гілках дерев, адже саме в їхній пористій структурі часто й комфортно зимують збудники хвороб і комахи-шкідники.
"Карбамід"
"Карбамід" (сечовина) знищує спори інфекцій та відкладені на корі яйця комах-шкідників, будучи, по суті, і фунгіцидом, і інсектицидом. Головне – правильно підібрати його концентрацію. І тут все залежить від ступеня зараження рослин. Якщо минулого сезону в саду не було епідемій будь-яких хвороб чи нашестя комах-шкідників, то його умовно можна вважати "чистим". У цьому випадку "Карбамід" застосовуємо в концентрації 200-300 г на 10 л води (у склянці об'ємом 200 мл - 130 г). Якщо ж у саду були проблеми: парша, борошниста роса, попелиці тощо, слід використовувати міцніший розчин: 500, а то і 700 г на 10 л води.
- Читайте також на theLime, чим підживити плодові дерева восени, щоб захистити їх від морозів і хвороб.
Цікаві новини для вас:
- Дочекайтеся, коли настануть холоди: коли садити озиму моркву у 2023 році.
- Без обрізки виноград може вимерзнути взимку: як проводити її восени.
- Озимий часник прийнято садити після Покрови: якою має бути погода.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.