На Різдво православні християни традиційно готують кутю – солодку ритуальну страву, яка символізує зв'язок сім'ї з предками та надії на багатий урожай у новому році.
В Україні кутю здавна готували зі спеціально обробленого у ступі пшеничного або ячмінного зерна, додаючи мак, волоські горіхи та розпарені родзинки. Розповідаємо, як готувати кутю із пшениці за рецептом Дарії Цвєк – кулінарки з Івано-Франківська, яка добре знала традиційну українську кухню.
Інгредієнти: півлітрова банка очищеної від висівок пшениці, склянка маку, склянка цукру, склянка подрібнених волоських горіхів, склянка родзинок, 2-3 столові ложки меду.
Приготування куті:
Пшеницю кілька разів промити, залити окропом та варити на повільному вогні протягом 2-3 годин, щоб зерна розклеїлися. Якщо вода википає, доливайте її за необхідності.
Розпарте в окропі мак, процідіть і розітріть у ступці до однорідної консистенції.
Додайте до пшениці мак, цукор та мед, горіхи та розпарені пухкі родзинки. Якщо кутя з пшениці вийшла занадто густою, розбавте її кип'яченою водою або узваром.
Для смаку та аромату в Україні в кутю також додавали вишневе варення.
На Святвечір кутю ставили на стіл із появою першої зірки, вона була головною з 12 пісних страв. Вважається гарною прикметою, якщо перед Різдвом на небі видно багато зірок – це символ багатого врожаю, родючості та щастя. Святу вечерю слід починати та закінчувати кутею.
Після вечері на столі залишають кутю з ложкою – це данина померлим родичам.
- Читайте також, з якої крупи не варто готувати кутю - така страва не порадує вас смаком.
- Раніше ми розповіли, як приготувати на Різдво смачну перлову кутю.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.