Лайм

Треба святити квіти, воду і мак: традиції Медового Спасу, який відзначають 14 серпня

Цей день має низку своїх особливостей

14 серпня за новим стилем відзначається свято Маковея, яке в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв, а також Медовим спасом. З цього дня розпочинається "Спасівка" - піст, який триває два тижні. Також у цей день йдуть до церкви та, окрім меду, святять воду, квіти і мак.

Букет обов’язково має складатися з великих достиглих голівок маку (через це він називається "маковійчик", або "маковейка"). До маку можна додати чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м'яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

Читайте також: Збираємо кошик на Маковія: коли Спаси-2023 і як зміняться дати за новим календарем.

Фото: unsplash.com

Раніше люди вважали, що на Маковія треба обов'язково посвятити квіти, оскільки "від цього квітне господарство". Святити також несли вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічку. За іншою традицією, з освяченим букетом обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний урожай і примноження в господарстві.

Після освячення квіти клали за образами, і вони лежать там аж до весни. Деякими травами і маком дозволялося користуватися за необхідності, адже "освячене зело до всякої слабості здібне". Навесні мак розсівали по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітали до кіс – "щоб не випадало з голови волосся".

Мак здавна має сакральне значення, тому ним обсипали корів і господу "від усього лихого", а також на "всяку новопримножену тварину", приказуючи: "Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин".

Читайте на тему: Медовий, Яблучний і Горіховий: коли в Україні святкують Спаси за новим календарем.

Фото: unsplash.com

Крім того, навіть зараз маком посипають біля порогу квартири, де народилася дитина, щоб її не наврочила якась людина, що прийде провідати матусю.

На Маковія святили також і мак-видюк (самосійний, дикий мак), що в народному знахарстві вважається засобом проти чародійства, упирів і так званих "ходячих покійників". Ним обсипали навкруги себе або обсипали дім – щоб зробити магічне коло з маку – тоді всі вроки і хитрощі відьми, як вважалося, пропадуть безслідно.

Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається дуже корисною від усіх недуг. На Маковея святили також колодязі та воду в річках.

Читайте на нашому сайті: Чи будуть українці відпочивати на День Незалежності: календар вихідних у серпні.

Фото: unsplash.com

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал thеLime і дізнайтеся про них швидше.

Новини партнерів

Читайте також

12 страв на Святвечір: добірка простих і смачних рецептів

Розповідаємо, які 12 традиційних українських страв треба приготувати на Святвечір - прості рецепти

Геніальний лайфхак допоможе зібрати дрібні предмети за хвилину

Експерт з прибирання показала лайфхак зі шкарпеткою, який допоможе зібрати дрібні предмети з підлоги

Часниковий хліб, на запах якого прибіжать сусіди: простий рецепт до вечері

Фудблогерка розповіла, як приготувати ніжний і ароматний часниковий хліб з сиром і травами