21 вересня християни східного обряду в Україні відзначають Різдво Пресвятої Богородиці за "старим" календарем. За новоліанським українці відзначали 8 вересня. Розповідаємо, що це за свято і які воно має традиції.
У народі це свято називають Друга Пречиста. Перша Пречиста (Успіння Пресвятої Богородиці) відзначалася 28 серпня. Ще одна назва свята – "осенина", адже за народним календарем у цей день настає осінь.
Читайте також: Яка перша Пречиста - така і осінь: народні традиції та прикмети свята Успіння Пресвятої Богородиці.
Різдво Пресвятої Богородиці: значення свята
Згідно з переказами, Богородиця народилася в ті часи, коли релігія біла в занепаді. Марія була дуже благочестива, слухняно навчалася у монастирі, сумлінно вивчала Святе Письмо, тому саме їй довірили важливу місію – стати матір'ю Ісуса Христа.
Друга Пречиста вважається жіночим святом, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду.
Жінки, які не мають дітей, влаштовують обід і запрошують бідних - "щоб молилися Богородиці за їхніх дітей". Такі жінки замовляють службу в церкві, а після богослужіння запрошують людей до себе на обід.
Вважається, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров'я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.
Читайте також: Різдво Богородиці 2023: сильні молитви про захист дітей, зцілення та прощення.
Традиції Другої Пречистої
Оскільки Різдво Пресвятої Богородиці - свято справжньої радості, то цього не прийнято сумувати. На Другу Пречисту люди не працюють, не дотримуються посту, а влаштовують святкові застілля, але тільки після відвідин храму.
Серед обов'язкових на столі мають бути рибні страви. Також готують різноманітні страви з м'яса: борщі, печеню, голубці, млинці, вареники та багато іншого. Також господині ставлять на стіл страви з сиру, свіжі овочі та фрукти.
Цього дня закінчували готувати чарівне зілля. Вважалося, що зібрані між Першою та Другою Пречистою трави мали особливу властивість првертати хлопця до дівчини і навпаки. Тому на Різдво Пресвятої Богородиці востаннє ходили за калиною та барвінками.
Також з Другої Пречистої засилали сватів до дівчат. Казали: "Прийшла Пречиста – принесла старостів нечиста". А до молодят приходили в гості родичі, а їм потрібно звітувати про своє подружнє життя. Молода пара також йде в гості: як правило, до батьків нареченої разом із батьками нареченого для встановлення та підтримки добрих стосунків між сім'ями.
Для бджолярів Друга Пречиста – останній термін утеплення вуликів на зиму, а власники овець завершували вдруге їх стригти.
Згідно з народним календарем, після Різдва Пресвятої Богородиці починає холодніти, дні стають похмурими, починають йти дощі.